Н апрежението в италианския град Мондрагоне, Южна Италия, където бе открито огнище на COVID-19 в жилищни блокове, обитавани предимно от български сезонни работници, е овладяно, предаде БНР.
Армията изпрати 50 военни, които да въдворяват ред в района, след като местни жители се събраха около блоковете и хвърляха камъни и драскаха коли с викове, че Мондрагоне е техен.
„Страх ни е от тях, децата също се страхуват, защо им дават тези жилища под наем“, заяви един от недоволните.
Полицията разпръсна протестиращите и създаде пропускателни пунктове.
По-рано днес италианските власти изпратиха жандармерия в южния град Мондрагоне, предаде AFP, цитирана от Агенция "Фокус".
Българските граждани работят срещу заплащане, много по-ниско от минималната заплата в Италия - най-често около четири евро на час, според Huffington Post Italia. Те са част от система за нелегално привличане на работна ръка, която да събере реколтата в региона. Семействата са били принудени да плащат и наем за престоя си.
В града бяха изпратени войници, който да подпомогнат силите на реда, след сблъсъци между полицията и работниците, които настояват да се върнат на работа, за да могат да изкарват прехраната си. Местните жители пък обвиняват работниците за това, че разпространяват коронавируса.
Междувременно губернаторът на южната италианска област Кампания Винченцо Де Лука настоя днес българските фермери, живеещи в блокове, където бе открито огнище на COVID-19 с десетки заразени, да останат под 15-дневна карантина, без да бъдат пускани дори да си купят храна, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Напрежението в Италия расте, 49 българи с положителни проби за COVID-19
С предпазна маска на лицето, губернаторът на Кампания каза пред журналисти, че националната служба за гражданска защита трябва да доставя храна на близо 700 обитатели на апартаменти в Мондрагоне, крайбрежен град на около 50 км от Неапол.
Италианска армия срещу протестиращи български роми край Неапол
Жилищният комплекс трябва да бъде поставен под "строга изолация", каза Де Лука. Това означава, че 15 дни "никой не може да влиза или да излиза" от апартаментите, където бяха установени близо 50 случая на COVID-19.
Досега Югът на Италия бе пощаден от високия брой случаи на заразата, опустошили северната част на страната.
Кантарджиев: Грозно е, хората са като отвързани
Известен с твърдата си линия по отношение на ограничителните мерки заради коронавируса, Де Лука се закани да постави под карантина целия град Мондрагоне, с население 30 000 души, ако броят на случаите на новозаразени достигне 100.
Тревожен ръст - 166 нови случая на коронавирус за денонощието, двама починали
"Бях ли ясен? Мисля, че говоря ясно", каза Де Лука по държавната телевизия РАИ.
Въпросният жилищен комплекс бе поставен под карантина по-рано тази седмица, а на всички обитатели бе наредено да се тестват за коронавирус, след като бяха открити първите случаи.
Двама българи от кланицата в Гютерсло са в болница с коронавирус
Областта Кампания поиска полицейски подкрепления за налагане на карантинните мерки в комплекса. Де Лука каза, че вътрешното министерство е разрешило участието на контингент на армията в налагането на мерките.
Проф. Балтов: Вирусът не е отслабнал и не е един прост грип
Обитателите на апартаментите възнегодуваха срещу това да останат затворени в летните жеги. Вчера се стигна до напрежение, когато италианци излязоха на улицата и протестираха срещу нарушенията с призив извършителите им да бъдат изгонени.
Симеон Щерев: Не чакайте, търсете лекарска помощ
От началото на пандемията в Кампания са регистрирани близо 4660 случая на COVID-19 и 431 починали от заразата, което е малка част от случаите в национален мащаб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!