„Баща ми и майка ми се разболяха по едно и също време в края на октомври. Живеем заедно, изолирахме се. Всички имахме симптоми на остра респираторна вирусна инфекция и започнахме да проучваме къде можем да си направим тест за коронавирус, но вече не приемаха хора със симптоми или искаха лекарско направление. В поликлиниката установиха, че баща ми има остра респираторна вирусна инфекция и му дадоха болничен. След това се появи суха кашлица, той загуби вкус и обоняние, започна да се задъхва, вдигна висока температура. Когато се опитахме да извикаме „Бърза помощ“, ни казаха, че тя щяла да дойде до 2-3 дни. Един фелдшер го преслуша и установи, че има пневмония. Предписа му антибиотик, но не провери оросяването на кръвта с кислород. Увери ни, че без резултати от компютърна томография или лекарско направление в болница няма да ни погледнат, камо ли да приемат баща ми за лечение“, разказва студентът от Новосибирск Игор Скрипников, цитиран от „Дойче веле“.
„В нашия град нямаше как да направим своевременно компютърна томография – дори срещу заплащане, а от поликлиниката не ни дадоха направление. Не намерихме и предписаните антибиотици – нито тях, нито техни аналози, чак с помощта на приятели и познати намерихме една част. След това баща ми се почувства по-добре, температурата му спадна и ние решихме, че болестта отшумява. На след няколко дни състоянието му рязко се влоши и аз започнах пак да търся Бърза помощ. Отговориха ми, че имали 300 повиквания, и че все в някой момент щели да стигнат и до нас. На десети баща ми се почувства наистина зле, тресеше го, не му стигаше въздух. Обадихме се в реанимацията и този път дойдоха и го откараха в стабилно тежко състояние. Два дни по-късно ни се обадиха да ни кажат, че е починал. В смъртния акт като причина е посочена „пневмония“, но това, че в крайна сметка от Министерството на здравеопазването разпоредиха проверка на случая, потвърждава съмненията ни. Така и никой от нас не беше тестван за коронавирус, а баща ми е бил тестван след като е починал. Резултатът ще се знае след месец.“
COVID-19: Меркел призова за нови ограничения в Германия
„Чакахме над седмица резултатите от теста“
Лаборантката Инга Илина от град Полярни зори, Мурманска област: „Първо се разболя мъжът ми, вдигна температура, а след четири дни – и аз. Извикахме медиците, те дойдоха, взеха ни проби за коронавирус, предписаха ми парацетамол и толкова. Гълтах таблетките, но не настъпи никакво подобрение – имах температура, носът ми беше запушен, главата ме болеше. Когато започна и сухата кашлица, успях да се свържа с лекар и ми предписаха два антибиотика. Вече когато състоянието ми започна да се подобрява, ми се обадиха от здравната служба и ми казаха, че моят тест бил положителен, а на мъжа ми – отрицателен. Чакахме за резултатите една седмица, симптомите ни бяха еднакви. Когато се опитах като химик да кажа на лекарите, че подобно съчетание на тестовете е невъзможно, че има грешка, те ми отвърнаха, че вероятно пробата на мъжа ми е била взета неправилно, но вече нищо няма да коригират. Мен ме признаха за болна, но не и него. Очевидно в анализите, които се правят, има много грешки.“
Лекар: Алкохолът намалява ефекта на COVID ваксината
„Причина за смъртта: неустановена“
Татяна Нагибина от Омск, представителка на партия „Яблоко“ споделя: „Тестът за коронавирус на 26-годишния ми син се оказа положителен. Но резултатът излезе чак след две седмици и половина, когато той отдавна вече беше оздравял и ходеше на работа.
Кога ще е задължителна ваксината срещу COVID-19
Полева болница за Ковид-пациенти в Белокаменка, Мурмански регион
През септември се разболя леля ми - възрастна жена, прехвърлила 80 години. Приеха я в болница на лечение, но седмица по-късно тя изпадна в кома и почина. В смъртния акт е записано, че причината за смъртта е неустановена. Предадоха ни тялото в черен чувал и беше погребана като болна от коронавирус – в затворен ковчег, а гробарите бяха със специално защитно облекло.“
Белгия се опасява от трета епидемична вълна
„Официалната статистика няма връзка с действителността“
Зияутдин Увайсов от Махачкала, ръководител на организацията с нестопанска цел „Монитор на пациента“, която защитава правото на хората на безплатно медицинско обслужване: „Двамата с жена ми се разболяхме през септември. Температурата ми се повиши, спрях да усещам вкус и мирис. Когато се обадих в районната поликлиника, ми казаха: „Ако ви трябва болничен, ще ви направим тест, а ако не – останете си вкъщи“. Когато си правиш теста безплатно, резултатите излизат след 12 дни и ние се отказахме. Споделих с мой познат лекар симптомите и той предположи, че най-вероятно имам коронавирус, препоръча ми да пия витамини и да си правя инжекции, докато постигна подобрение. Смятаме, че в Дагестан са преболедували мнозина, но официалната статистика няма нищо общо с действителността. Неотдавна почина чичо ми, имаше симптоми на коронавирус, пред това бе болна съпругата му – направиха ѝ тест, който беше положителен, но не и на него. След смъртта му също не му направиха.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!