Н амалява броят на българите, които не смятат да се ваксинират. Това сочат данните от национално представително изследване на "Център за анализи и маркетинг", което беше представено в пресклуба на БТА от директора на центъра Юлий Павлов. Проучването е за нагласите за парламентарните и президентските избори на 14 ноември, но включва и въпроси за ваксинацията.
Изследването отчита, че към 8 ноември 31,4% от запитаните казват,
че на този етап не смятат да се ваксинират. За сравнение - към 26 октомври този процент е бил 33,2%, а към 10 октомври - 40,1.
Данните от проучването сочат още, че към 8 ноември анкетираните, които заявяват, че вече са ваксинирани, са 27,8%. За сравнение този процент към 26 октомври е бил 25,8, към 10 октомври - 25,4%.
Анкетираните, които смятат да се ваксинират срещу COVID-19 до месец,
са 8,4%, a 11,7% са готови да се ваксинират, но мислят да изчакат и да се убедят в ефекта на ваксините. 17,2% са отговорили, че вече са преболедували.
Има някакъв позитивен резултат от "зеления сертификат", виждаме, че напоследък се е увеличил броят на ваксинираните, коментира Павлов.
Проучването е възложено и финансирано от "Център за анализи и маркетинг" и е проведено в период 4 - 8 ноември 2021 г. Участие в него са взели 1016 пълнолетни граждани от страната чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице". 1% от всички анкетирани съответства на 58 000 души. Методът е чрез двустепенна гнездова извадка с вероятност пропорционална на размера на гнездата.
COVID-19: 3853 нови случая, изследвани са 39 231 проби
Строги забрани в Берлин за неваксинирани хора
Колко антитела са нужни, за да сме защитени от COVID-19
Какво е общото между сезонния грип и COVID-19
Клип от COVID отделение взриви социалните мрежи
Професор Момеков с обяснение за пикa на смъртността от COVID-19
Колко ефективни са иРНК ваксините срещу COVID-19 при деца
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!