Н ай-добрата стратегия, която предотвратява един заразен с новия коронавирус да предизвика огнище в службата или училището, е ротационната дистанционна работа на две групи, съобщи АФП.
Двете групи се редуват да работят на място или от дома.
Изследването е извършено във Франция от Националния център за научни изследвания, университета на Париж и Института за изследвания по компютърни науки и автоматизация.
Целта им е била да установят най-ефикасната мярка срещу епидемично разпространение на новия коронавирус в една общност след първи положителен случай.
Резултатът е еднакъв за трите изследвани места - предприятие, начално училище и последен клас в гимназия.
Най-добре е хората да се сменят на една седмица или през ден, е изводът на специалистите, или да работят и учат дистанционно всички едновременно седмица или един ден, след това да са за същия период на място.
COVID-19: Кой имунитет е по-ефективен – след ваксинация или след преболедуване?
Използваният модел от изследователите симулира както взаимодействието между хората, така и поведението на вируса Sars-CoV-2, със съществуването на свръхразпространители, които могат да заразят много повече контактни от средното. Предвидена е и възможността човек да заразява преди началото на симптомите.
В началното училище
При началното училище без никакви предпазни мерки рискът е 27,3 процента (повече от едно към четири) положителен случай да предизвика огнище. При оставане на всички вкъщи за ден и връщане след това процентът намалява до 17,3. При една седмица всички в къщи той е 16,6, а при седмична ротация на две групи той е 12.
Тези стратегии са ефикасни обаче само при ограничено разпространение на вируса. Ако репродуктивното число е 1,7 за гимназиите единствената ефикасна мярка е продължителното дистанционно обучение.
Статия за изследването е публикувана в Plos Computational Biology
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!