66

О стров Занзибар, който е част от източноафриканската държава Танзания, изведнъж се превърна в любима туристическа дестинация. За влизане в страната дори не се изисква негативен PCR-тест. Още миналата пролет властите отказаха да съобщават официална статистика за болните и починалите от Ковид-19. Така туристите остават с впечатлението, че в Танзания коронавирус няма, пише DW.

Танзания не иска ваксини, Бог премахнал COVID-19 оттам

Към Занзибар се отправят и все повече българи. Директни чартърни полети отлитат от София за острова, а туроператори дори поискаха откриване на изборна секция там, тъй като стотици българи вече имат резервиран полет за началото на април, когато ще се проведат парламентарните избори.

Президентът, молитвите и една заразена папая

Още в началото на пандемията президентът на страната Джон Магуфули отказа да въведе мерки за нейното ограничаване. Той увери 58-милионното население на Танзания, че ситуацията била под контрол и затова нямало да им се наложи да спазват ограничения, каквито бяха въведени в съседните Кения и Уганда.

Двойно по-ниски цени за екзотични дестинации

Когато на 16 март 2020 година беше потвърден първият случай на Ковид-19 в страната, президентът Магуфули оспори резултата от теста. “Той каза, че средствата за тестване са произведени от западни компании и са програмирани така, че да дават положителни резултати”, разказва за ДВ Табит Якоб от университета в датския Роскиле.

Африканският център за контрол и превенция на заболяванията не откри грешки при тестването в Танзания. Но това не попречи на президента Магуфули да заяви, че тайно бил изпратил няколко проби в националната лаборатория, а резултатът бил, че папая, пъдпъдък и коза се окзали с положителни проби. През май 2020 пък обясни, че Танзания била победила коронавируса с молитви. Паралелно с това източноафриканската държава залага на лечението с традиционни билки.

Има ли коронавирус в Танзания?

От декември насам обаче страхът в страната расте. Все повече хора умират в резултат от заболяване, наричано “остра пневмония”. В края на януари от вируса се разболя и вицепрезидентът Сейф Шариф Хамад. Съпругата му и негови приближени също се оказаха заразени. Признанието за неговото заболяване шокира обществеността в страната, която последно е публикувала статистика за разпространението на Ковид-19 през април 2020 година.

Ангелкова за чуждите туристи в България

“Нещата не се развиват добре”, казва Муса Муса от североизточния град Аруша. “Правителството не казва открито каква е ситуацията с коронавируса в Танзания. Затова се чудим дали при нас има вирус или не. Миналата седмица здравният министър ни каза да ползваме традиционните методи за защита. А преди няколко седмици президентът съобщи, че някакви хора били донесли коронавирус в страната”, допълва мъжът. Два случая на южноафриканския щам на вируса, за който се смята, че е по-силно заразен, бяха потвърдени през януари при датчани, връщащи се с полет от Танзания.

Междувременно Танзанийската католическа църква се изправи срещу мълчанието на политиката и призова последователите си да се пазят. “Нашата държава не е остров. Имаме всяко основание да предприемем мерки и да се молим на Бог да преминем безболезнено през тази пандемия”, гласи писмо, адресирано до архиепископите в страната.

Заплаха за целия континент

Според преценката на Африканския център за контрол на заболяванията, отказът на Танзания да съдейства в борбата срещу пандемията може да застраши целия континент. 

Коронавирусът в България: Над 1000 нови случая

“Наистина не знаем как ще се развие пандемията от Ковид-19. Този вирус няма граници”, заяви директорът на организацията Джон Нкенгасон и призова правителството на Магуфули да преосмисли политиката си в пандемията.

“Той отрече пандемията още преди тя да беше достигнала Танзания”, казва датският анализатор Табит Якоб и добавя: “Всички новини за проблемите около ваксините сега само ще подсилят скептицизма му.”

Наистина ли коронавирусът ще стане по-малко смъртоносен

През февруари Световната здравна организация обяви, че планира да достави в Африка около 90 милиона ваксини срещу Ковид-19. Две държави - Танзания и Бурунди, бяха изключени от програмата.

Потвърдените случаи на зараза с коронавируса в Африка вече надхвърлят 3,5 милиона. Жертвите на Ковид-19 са около 90 000.

Коментари 66
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

66 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 4 минути

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Членове и симпатизанти на „Възраждане” излязоха на протест

Членове и симпатизанти на „Възраждане” излязоха на протест

България Преди 10 минути

Демонстрацията им е в защита на българския лев и срещу въвеждането на еврото

"Хамас" освободи още двама заложници

"Хамас" освободи още двама заложници

Свят Преди 1 час

Двамата мъже, Тал Шохам и Авера Мегисту, бяха предадени на Червения кръст в град Рафах

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Свят Преди 1 час

Палеонтолози се надяват, че костите ще разкрият защо хищникът е изчезнал

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 2 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 2 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 3 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 3 часа

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 4 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 4 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 5 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 5 часа

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 5 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 5 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 5 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Голяма Задушница преди Великия пост е, какво задължително се прави

Любопитно Преди 5 часа

На следващия ден, неделя, са Месни заговезни, тогава започва големият Великденски пост