П овече от 500 000 коронавирусни инфекции са диагностицирани в Европа, над половината от общия брой в световен мащаб, според данни на АФП от официални източници.
Континентът е регистрирал 508 271 случая и 34 571 смъртни случая от COVID-19, в сравнение с глобалните данни - съответно 940 815 и 47 836.
Най-тежко засегнатите страни са Италия с 13 555 смъртни случая и Испания с 10 003 - и двете имат над 100 000 потвърдени инфекции.
Реалният брой заразени и смъртни случаи обаче вероятно е далеч по-висок, тъй като в много страни се правят тестове само при случаи, които изискват хоспитализация.
Шефът на бюрото за Европа на Световната здравна организация заяви,
че над 95% от починалите от коронавируса в Европа са на възраст над 60 години, предаде Асошиейтед прес.
Д-р Ханс Клуге обаче посочи, че възрастта не е единственият рисков фактор за тежко протичане на заболяването. "Самото схващане, че Ковид-19 засяга само възрастните хора всъщност е погрешно", добави той.
На онлайн пресконференция днес в Копенхаген Клуге заяви, че "младите не са недосегаеми" и на практика повтори казаното неотдавна от генералния директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Според здравната агенция на ООН между 10 и 15% от заболелите под 50-годишна възраст са със средна или тежка инфекция.
"Наблюдавани са тежки случаи на заболяването и при юноши, и при хора във вързрастовата група на 20-годишните, като много от тях са били за интензивно лечение, а някои, за съжаление, са починали", каза Клуге.
По думите му последните статистически данни показват, че в Европа са регистрирани общо 30 098 смъртни случая от Ковид-19, предимно във Италия, Франция и Испания.
"Знаем, че над 95% от смъртните случаи са при хора над 60-годишна възраст", каза той. Над половината са на пациенти над 80-годишна възраст.
Клуге посочи, че в над 96% от случаите тези хора са били с поне едно съпътстващо хронично заболяване като сърдечно-съдово, хипертония или диабет.
"Има и позитивна нотка и тя е, че има данни за хора на над 100-годишна възраст, които са били приети в болница заради Ковид-19 и след това са се възстановили напълно", каза той.
Коронавирус: вече се поставя въпросът за отговорността на правителствата
Прекалено късно наложени карантини, недостиг на тестове, подценяване на сериозността на пандемията: в Америка и Европа расте недоволството от действията на правителствата, обвинявани, че не са направили достатъчно, за да защитят гражданите си от новия коронавирус, обхванал вече почти целия свят, пише Пиер Донадьо от Франс прес.
"Хора, които можехме да спасим, умират, защото не могат да бъдат приети в интензивните отделения", казва Сара Чинчиля, лекарка в болница в Мадрид.
"Няма достатъчно пари, няма достатъчно тестове, няма достатъчно защитни облекла. Всички в болницата са изложени на огромен риск", казва Андрю, специализант в психиатрична клиника в Ню Йорк.
От двете страни на Атлантическия океан в страните, където от Ковид-19 починаха хиляди хора, критиките са свързани главно с това, че има наплива на болни към болниците, които обаче нямат достатъчно легла и защитни облекла.
Властите станаха обект на критики заради начина, по който действаха срещу епидемията: в Испания затова, че до много късно продължаваха да разрешават събиране на много хора на едно място, във Франция - заради недостига на маски, във Великобритания - заради това, че премиерът Борис Джонсън, който "стискаше ръцете на всички в болниците в началото на миналия месец" и наскоро даде положителна проба за вируса, много късно осъзна какво се случва.
В статия от 6 март Международният медицински бюлетин постави въпроса, че във Франция "се умножават" "съмнения за неподготвеност" на страната.
По това време, когато във Франция бяха регистрирани само два смъртни случая, статията обръщаше внимание на "тревожната" ситуация с недостига на маски тип Еф Еф Пе 2 (FFP2), а властите отричали.
Четири седмици по-късно бе създаден въздушен мост, за да бъдат внесени един милиард маски, повечето от Китай.
Всички последни проучвания във Франция сочат сериозно намаляване на доверието в способността на правителството да се справи с кризата.
Ще дойде време да се търси отговорност, това време ще дойде, това е легитимно и демократично", призна във вторник френският президент Еманюел Макрон, който призова всички към смирение.
COVID-19 взе нова жертва - мъж на 40 години
Вълчев: Ще се наложи изместване на изпитите
Сачева: 4 777 е най-големият пик на безработните за ден
Ненков: Прибързано е да твърдим, че възрастта на жертвите на COVID-19 пада
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!