В аксинирането срещу коронавирус е най-актуалната тема в Турция. За да се справи с пандемията, Турция закупи общо 50 милиона дози ваксина от Китай и договори около 4,5 милиона дози от ваксината на "Пфайзер" и "Бионтек". От средата на януари в страната утихнаха бурните спорове, които се бяха разразили за или против ефективността на китайската ваксина, позабравиха се и критиките към правителството заради закупуването ѝ, съобщава БТА.
По данни на турското здравно министерство до вчера са ваксинирани над три милиона души. Според експертите, на фона на други държави, с изключение на Израел и Великобритания, това е много добро постижение към момента.
Ваксинирането в Турция е безплатно и не е задължително. Записването на желаещите става много лесно - чрез онлайн система, по телефона или чрез личния лекар.
Коронавирусът по света: Най-важното, което да знаете
Здравни експерти твърдят, че има ръст в заявките на гражданите за ваксиниране. Отдават го на това, че досега не са регистрирани нежелани ефекти от прилагането на ваксината, на добрата организация на имунизацията и не на последно място примера на турските политици, които начело с президента Ердоган първи се имунизираха.
"Постигнатото досега в имунизационната кампания е важно, защото турското правителство преди това бе критикувано за манипулиране на данните за разпространението на епидемията и заради закупуването на китайската ваксина "Синовак". Но имунизационната кампания върви добре и сме доволни. Отначало имаше трудности с доставките на китайската ваксина, но те бяха преодолени и 25 милиона души са защитени", коментира д-р Мемдух Чифтчиоглу от специализирания Научен съвет за борба срещу Ковид-19.
Ваксинирани са главно лекарите, медицинския персонал в болниците и домовете за възрастни, работещите в аптеките.
Втора доза, която се поставя в интервал 28-30 дни след първата, е поставена на 361 647 души.
Какво става в Турция, цените излетяха в космоса
Според програмата на здравното министерство паралелно на инжектирането с втората доза, се предвижда да стартира първият етап на имунизацията на учителите и работещите в образованието, както и на гражданите над 60-годишна възраст.
Освен на "Синовак" и на препарата на "Пфайзер" и "Бионтек", Турция ще разчита и на собствена ваксина, която се очаква да бъде готова около април - май, обяви неотдавна турският президент Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!