Н ачалникът на Спешното отделение в "СофияМед" д-р Иван Христов описа ситуацията от началото на седмицата като "същински ад", след като се отбеляза ръст на обажданията към "Спешна помощ" и болниците са със запълнена леглова база.
"Минаха към 30 пациента в много тежко състояние. Леглата бяха свършили. Хората идват в по-тежко състояние. Те са с голямо засягане на белия дроб и ниска сатурация. Това налага бързо приемане в Реанимация. Голяма част от пациентите смятат, че вкъщи ще се излекуват по-лесно. Прави впечатление, че британският вариант на вируса преминава много по-тежко", коментира д-р Христов в предаването "Здравей, България" по NOVA.
През този период през Спешното отделение на болницата са преминали повече пациенти, които са над 50-годишна възраст. В момента леглата в инфекциозните отделения са запълнени, става ясно от думите му.
"Да не забравяме, че и персоналът е на предела на силите си. Лекарите бяхме 14, в един момент останаха двама, които изнемогваха и на 24 часа даваха дежурства. Целият персонал преминаха през това заболяване. Имаме колеги, които се разболяха два пъти. Почина санитарка на 40-години, друга колежка прекара вируса много тежко и в реанимация, оцеля по чудо. Всички преминахме през тази ситуация, която беше много тежка", разказа д-р Христов.
Той препоръчва да се започне спорт, ако забележим, че сатурацията ни е ниска. Самият лекар е започнал бокс, за да поддържа дробовете си.
Медикът препоръчва и да взимаме превантивни мерки, да приемаме витамини. Масовата ваксинация също е сред мерките, които според д-р Христов ще помогнат на страната да се справи с тежката ситуация.
Говорителят на "Спешна помощ" - София Катя Сунгарска обясни, че данните са много динамични. С около 100-150 повече са повикванията в понеделник и вторник спрямо същите дни от предната седмица.
"За денонощие вече имаме около 1000 сигнала, което е много на фона на кадровия дефицит. Притеснителното е отношението на хората, поведението е малко странно. Говорих с колеги, като че ли през цялата година сме в двете крайности на мненията. Идват пациенти, които получават паник атаки от страх, а други се държат, все едно са безсмъртни", смята тя.
Сунгарска подчерта, че голяма част от медиците работят извънредно, за да се справят със ситуацията. Тя разказа и за сигнал от изминало дежурство, при който медиците са повикани от жена, за това че съпругът й си ударил главата.
Многократно е попитана дали пострадалият има симптоми на коронавирус, но тя е отрекла. На място обаче екипът установява, че мъжът е с висока температура и множество симптоми.
"Екипът е изтеглен оттам и се изпраща втори екип. В този момент жената вдига скандали по телефона. Когато вторият екип отива на място, те са изгонени с думите: "По добре да си умре вкъщи". Няма да стане така, това го имахме и по време на предния пик. Този човек сега си е вкъщи. Вдигнаха ни скандал, защо сме изтеглили първия екип, без да си дават сметка, че те ще са под карантина минимум 10 дни и може да са се разболели. Така ние оставаме с един екип по-малко", заяви Сунгарска.
Тя определи ситуацията и отношение като нечовешко и апелира при подаване на сигнал симптомите на пациента да се обясняват подробно.
Още по темата вижте във видеото по-горе.
Какви са нагласите на българите за ваксинирането
COVID-19: Спад на новите случаи, скок на приетите в болница
COVID-19: Почти цялата страна е в "червената зона"
Проф. Кантарджиев обясни защо е опасен британският вариант на COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!