Н ивата на антитела след ковид-19 намаляват по-бързо при мъжете, отколкото при жените, установи ново проучване, резултатите от което могат да имат последици за разработването на ваксина срещу вируса.
Проучването включва 308 доброволци от университета в Страсбург, за които е било потвърдено, че имат коронавирус, но са били най-вече с по-леки симптоми. Нивата на антитела са измерени с помощта на три различни теста два пъти за период от 172 дни.
Силен имунен отговор при Оксфордската ваксина
Първото измерване е показало, че мъжете на възраст над 50 години и тези с индекс на телесна маса над 25 са имали най-много антигени. При второ, нивата обаче са намалели повече при мъжете, отколкото при жените, независимо от възрастта или индекса на телесна маса.
„Нашето изследване показва, че мъжете дават по-силен отговор в острата фаза на ковид-19, изразен с по-високи нива на антитела, но с течение на времето той намалява много по-бързо, отколкото при жените, където остава далеч по-стабилен”, коментира един от авторите, Самира Фафи-Кремър.
Оливие Шварц, друг от изследователите пък посочва, че спадът зависи от първоначалното ниво на антитела.
„Ако нивото на антителата е по-високо, спадът е по-бърз, но все още не знаем точно защо”.
Какво е известно за ваксините, произвеждани в Европа и САЩ
Сабра Клайн от университета „Джонс Хопкинс” отбелязва, че учените, работещи за разработването на ваксината, трябва да анализират и сравняват реакцията на мъжете и жените към вируса с течение на времето, тъй като е възможно първите да загубят антитела след ваксинацията.
„Може да се наложи мъжете да си направят още една ваксина, за да поддържат имунитет срещу вируса”, смята Клайн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!