К ризата, предизвикана от коронавируса, ще остави трайни белези върху световната икономика и повечето страни трябва да са готови за това, че брутният им вътрешен продукт ще да бъде с 5 на сто по-малък от планираното преди, дори след очакваното рязко възстановяване през 2021 г., обяви Международният валутен фонд, цитиран от „Файненшъл Таймс”.
От МВФ очакват през 2020 г. да бъде отчетен най-големият глобален икономически спад от Голямата депресия през 30-те години на миналия век насам.
Джита Гопинат, главният икономист на фонда, заяви, че световната перспектива се е „променила драстично” от януари, като свиването на глобалното производство ще направи финансовата криза отпреди 12 години „да изглежда малка”.
Три сценария за кризата след коронавируса в България
„Частично възстановяване се предвижда през 2021 г., като темповете на растеж ще са по-бързи от обичайните, но нивата на БВП ще останат под тенденциите отпреди вируса, със значителна несигурност относно силата на оздравяването”, смята Гопинат.
МВФ очаква развитите икономики да се свият средно с 6,1 на сто, а развиващите се с 1 на сто тази година, въпреки че все още прогнозите са за растеж в Индия и Китай.
Очакванията за развиващите се икономики като цяло са по-добри, но това в значителна степен се дължи на Китай.
Ако обаче се наложи ново голямо затягане на мерките срещу пандемията, общият икономически удар ще бъде два пъти по-силен.
Икономическите прогнози на МВФ за 2020 г. не са толкова песимистични, колкото много от направените от частния сектор. Но дори така от фонда очакват световната промишлена продукция да намалее с 3% през 2020 г. или 6,3 процентни пункта под прогнозираното преди кризата с коронавируса.
Световната банка: България ще потъне в рецесия
За сравнение през 2009 г. - най-лошата година на финансовата криза, световната промишлена продукция се сви с 0,1%.
Гопинат предупреди, че много от развиващите се икономики нямат ресурси, нито да предоставят адекватни здравни услуги за своето население, нито да ограничат икономическите щети.
С многобройни проблеми, свързани с едновременното развитие на здравна, икономическа и финансова криза, те „ще се нуждаят от помощ” през следващите месеци.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!