И ма тенденция на нарастване на случаите - на базата на 100 000 души - нарастване с 24%, сравнено с миналата седмица. Няма все още експоненциално нарастване на случаите, но в Кюстендил има такава тенденция. Смъртността има намаление с около 9%, спрямо миналата седмица, тя е доста колебаеща се. Също не е в експоненциално нарастване", заяви проф. Мутафчийски на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.
Министър Ангелов каза, че се следи нарастването на случаите:
"Доволни сме от постигнатите резултати. Следим всяко число и нарастването на случаите, но въпреки всичко отчитаме и нещо, което е добър знак - нямаме такъв голям натиск върху лечебните заведения. И в Кюстендил, и във Враца, където бях лично, видях, че колегите се справят, имат всичко необходимо, имат достатъчно свободни легла, лекарите работят спокойно. Това ни дава възможност да продължим уверено с плана, който следваме, с анализирането през 14 дни и разхлабването на мерките, така че да не изпуснем ситуацията към настоящия момент", заяви здравният министър Костадин Ангелов.
Най-висок процент заети "интензивни" легла са в областите Благоевград, Разград, Силистра, София област и Хасково, посочи здравният министър.
"Няма някаква особена динамика и в ситуацията на Балканите, и в Европа.
За изтеклите 14 дни за България заболеваемостта е 127,4 на 100 000 - това ни отрежда 25-то място в ЕС и 5-то място на Балканите. 7,3 на 100 000 е смъртността, което ни отрежда 15-то място в ЕС. В червената зона у нас са 14 области - половината от страната. 10 са в оранжева зона и ниска заболеваемост има във Видин, Добрич, Разград и Търговище", каза доцент Кунчев.
Процентът на положителните проби за британския вариант на вируса е твърде висок в Кюстендил, но разпространението му е много бавно, каза Кунчев. Няма все още установени случаи на вариантите от Южна Африка и от Бразилия.
Ръководителят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов обяви, че в момента се застъпват втората и третата фаза на ваксинацията
Националният ваксинационен щаб предлага да се премине към четвърта фаза на ваксиниране, в която се предвижда да бъдат ваксинирани хора над 65-годишна възраст и хора с хронични заболявания.
Професор Балтов коментира какъв проблем има с ваксинирането
"Със заповед на министъра ние бяхме включени с два реални пункта за ваксиниране, един в „Пирогов“, един в Медицинския център на „Пирогов“, като ние сме направили няколко подпункта. Всъщност имаме 5 пункта, които ваксинират в момента и възможност за 2 мобилни екипа, които, ако има нужда, ще ходят на място. Това, което направи лошо впечатление още в първите дни, в които се отвориха пунктовете, е, че по заявените списъци, които идват в „Пирогов“ от РЗИ, например при 170 човека, които са заявили, че имат желание да бъдат ваксинирани, реално се явяват не повече от 50", каза директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов.
"Този проблем веднага рефлектира върху хората, които очакват да дойдат да се ваксинират. Защото, например, днес правим заявка да ваксинираме 500 човека. От тези 500 човека идват реално 30%. Това се оказва един голям проблем не само за нас, а и за мотивацията и темпа на ваксинация. Именно затова нашата молба беше към проф. Гигов да се помисли по въпроса дали не може да се включи и четвърта фаза, защото виждаме, че има много хора, които искат да се ваксинират, а реално те изчакват да мине втора и трета фаза. Същевременно хора от втора фаза заявяват, че искат да се ваксинират и след това не идват да се ваксинират. Това за нас е проблем, защото ние имаме готовност да работим много по-интензивно, включително събота и неделя с нашите екипи", каза проф. Балтов.
По предварителна информация през март в България се очакват над половин милион дози ваксини,
което ще позволи да се ускори процесът по ваксиниране. Това каза директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата Богдан Кирилов по време на брифинг в Министерски съвет, предаде БТА.
Количествата ваксини, които се очакват до края на февруари са 240 хиляди дози, като утре се очакват над 57 хиляди дози от "АстраЗенека", а следващите доставки ще бъдат другата седмица, посочи Кирилов. По информация от Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/ в началото на седмицата е било подадено заявление за одобрение от производителя "Джонсън и Джонсън", като очакванията са оценката да приключи към средата на март и ако становището е положително, Европейската комисия ще може да издаде разрешение за употреба на четвърта ваксина в ЕС, допълни още Кирилов. Тази ваксина е еднодозова, което ще бъде облекчение, каза още той.
Продължава разглеждането на документите на още две ваксини, припомни Кирилов. За руската ваксина продължават консултациите между ЕМА и консултантската компания, която комуникира с европейските институции. Все още няма подадени документи за тази ваксина, но се очакват следващите седмици, посочи още Кирилов.
COVID-19: 1246 нови случая, починали
Хора ще бъдат заразени с коронавирус в рамките на експеримент
Кантарджиев: Това води до разпространение на инфекцията
Ще имаме ли избор на ваксина срещу COVID-19
Министър Ангелов: Обсъждаме варианти за ускоряване на темпа на ваксинация
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!