О т 10 000 преболедували коронавируса едва 500 са имали антитела след една година. От тези 500 едва 40% са имали вирусоблокиращи антитела, т.е. такива, които не биха позволили на вируса да навлезе в клетката. Това сочи проучване, направено в Китай, цитирано от проф. Сорен Хайрабедян, директор на Института по биология и имунология на размножаването при БАН.
Добри новини за разпространението на COVID-19 в България
Той силно препоръча на хората да не разчитат на имунитет, придобит след като са преболедували COVID-19.
"Вирусът модифицира имунната система по начин, по който ѝ пречи да развива бързо антитела, пречи й да изчисти вируса", обясни проф. Хайрабедян в ефира на NOVA.
COVID-19: 1681 нови случаи за последното денонощие
"Минимумът, който дава ваксинирането, е, че човекът няма да влезе в болница, няма да го изкара тежко", обясни още професорът.
Относно тромбозите, той поясни, че ако на 1 милион заразени с COVID-19 има 160-170 хил. души с тромбози, то при 1 милион ваксинирани 10 получават тромбоза от препарата.
Великден в COVID обстановка, разхлабват още мерки
Българите са сред най-скептичните за ваксините в ЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!