Ц елта на всички ограничения, които се предприемат за ограничаване на случаите на коронавирус е те да са медицински целесъобразни, обясни здравният министър Костадин Ангелов в ефира на NOVA. Ако затворим изцяло държавата, ще постигнем ли медицински резултат, попита той в отговор на въпрос дали ще има национална карантина.
Министърът обяви какви нови мерки се готвят от четвъртък, като те все още се обсъждат:
- Всички училища, в които има заболяемост над 20% ще минават в електронна среда, независимо дали става дума за 5 или 12 клас
- Осигуряване на зелените коридори за пазаруване на възрастни хора в цялата страна. Обсъжда се и коридор следобед, защото идват зимни месеци с мъгли, сняг, поледици
- В офисите с големи открити пространства с много работещи, да работят не повече от 50% от хората, като се гарантира отстояние
- В образователните институции - само с маска и отстояние 1,5 м
- Нощните заведения ще останат затворени. Вечерният час за останалите заведения ще е унифициран за цялата страна и вероятно те ще затварят в 23.30 ч.
Натискът върху здравната система е огромен, особено в София. За последното денонощие е имало над 550 повиквания. 40 коли са обслужвали целия град. На всеки 40 секунди е имало повикване. Всеки, който почувства и най-малки симптоми търси помощ и очаква да бъде закаран до лечебно заведение. Лекарите следват строги алгоритми и медицински факти, за да закарат някого до болница, посочи здравният министър.
Черен COVID-19 рекорд! Над 100 починали само за денонощие у нас
Защо в най-гъсто населения регион на света COVID-19 е под контрол
"200 адреса е имало за COVID-19 вчера, само около 35 души са постъпили в болница, другите са останали вкъщи. 80% от COVID-19 болните остават вкъщи за лечение, останалите имат нужда от болнично лечение", поясни Ангелов.
Достъпът до здравна помощ е различен от това колко налични легла има. Достъпът до здравна помощ означава да стигнеш навреме до лекар и да получиш помощ. Проблемът е липсата на лекари и сестри, а той съществува от десетилетия", подчерта министърът.
По думите му медицински персонал не достига навсякъде, не само в България.
Правителството прие нови мерки срещу COVID-19
"От данните днес, най-важното, което трябва да отбележим, е че имаме 875 излекувани пациенти. За последните седмици са хиляди", коментира още здравният министър.
Той бе категоричен, че най-важно е гражданите да бъдат разумни и да спазват разписаните мерки. Да не се срещат с хора на големи групи.
"За да пречупим гръбнака на тази пандемия, трябва да подходим с разум", каза още професор Ангелов.
"Приемът на хронично болните, които имат нужда от лечение, не е спрян", категоричен бе Ангелов.
"Ще защитим интереса на пациентите. Трябва да им осигурим безопасни условия за лечение", подчерта още министърът.
"В аптечните складове има достатъчно количества "Ремдесивир". Има ясен алгоритъм, изпратен на всички лекари. Всяка заявка се изпълнява. Имаме достатъчно количества лекарства и на национално ниво, и във всички аптечни складове. Въпрос на логистика е те да бъдат доставени. Показва се един случай на недостиг от над 400 болници в цялата страна. Този медикамент не е безопасен, има странични ефекти. Не всеки пациент с коронавирус може да получи този препарат, защото ще рискуваме неговото здраве", категоричен е професор Ангелов и подчерта, че доставката на този препарат в болниците е въпрос на организация и логистика.
"Когато получихме първите сигнали за недостиг на нискомолекулярни хепарини, направих проверка още миналата седмица. Вероятно, не мога да твърдя със сигурност, но се извършва реекспорт на тези лекарства извън страната. Това е нещо, което спираме. Тези лекарства минават на разрешителен режим. Става въпрос за антимикробни средства, кортикостероиди и нискомолекулярни хепарини. Има на национално ниво от тези лекарства в аптечните складове, има достатъчно количества и няма недостиг. Става въпрос основно за логистика и презапасяване от страна на хората" заяви здравният министър в отговор на въпрос има ли недостиг на лекарства в аптечната мрежа.
"Фургоните за тестване са достатъчно. В момента обсъждаме с експертите от днес до 2 дни трябва да имаме отговор дали антигенните тестове могат да бъдат алтернатива на PCR. И ако колегите кажат, че е така, ще пуснем достатъчно количества антигенни тестове в РЗИ, в линейки, в ДКЦ, в болниците, за да могат да бъдат тествани най-много хора. Но най-важното е хората да ограничат контактите си", призова проф. Ангелов.
По думите му личните лекари сега предлагат да издават направления на всеки, за когото те преценят. "Направлението е готово. Личният лекар го издава през електронната си система", заяви министърът.
До края на седмицата диагностично-консултативните центрове в София трябва да открият COVID-зони. Tам пациентите ще получат клиничен преглед от лекар, кръвни изследвания и тестване, и при нужда рентгенова снимка.
Oчакванията са, че по този начин ще се намали "натискът" към болниците.
"Ние сме готови. Кабинетът ще започне своята работа през следващите дни. Трябва да подчертая, че ние извършваме тези дейности от самото начало на епидемията", каза директорът на ДКЦ-12 в София д-р Васил Василев в ефира на "Здравей, България".
Старшата сестра Василила Стойнева разказва, че ще работи в екип от още няколко души.
"Проблемът е с набирането на колеги лекари. Тук ще имаме ситуирани лекар и двама специализанти от "Пирогов". Ще работим от 8.00 до 16.00 часа с кратка почивка", добави д-р Василев.
Той отправи апел при тях да идват по-леките случаи, за да намалят натиска върху по-големите болници в столицата.
"Лечебното заведение ще продължи своята нормална работа, а само един вход ще бъде затворен. Всички наши служители са екипирани подобаващо и се извършва постоянна дезинфекция. На този етап нямаме болни служители", допълни още д-р Василев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!