"Българите сме разумни хора, но не всички спазваме мерките, които са леки и приемливи от всички. Най-важните са носене на маска в закрити пространства, проветряване, спазване на дистанция и разбира се дисциплина.
Тъй като наблюдаваме нарушаването им,
ще завишим контрола.
Нов рекорд! Над 800 положителни за COVID-19 само за 24 часа
Той ще бъде ежедневен и нощен, на всички места, на които има събиране на големи групи хора – търговски обекти, молове, нощни заведения и клубове. Всички следим какво се случва в социалните мрежи като клипчета и снимки на млади хора в нощните заведения".
Това каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
Той призова хората да не пътуват в областите Благоевград и Търговище,
които са "червени зони" по отношение на заболяваемостта, за да не се разпространява заразата в други области. В тези две области заболяваемостта през последните 14 дни е над 120 души на 100 000 души.
COVID-19: Мутира ли вирусът и става ли по-смъртоносен
"По отношение на числата - 1380 са хоспитализирани, 67 са в интензивни отделения. Към днешна дата имаме 19% заетост от леглата за пациенти, които имат нужда от лечение без дихателна реанимация и 6% за пациенти в тежко състояние и с нужда от дихателна реанимация", обяви още здравният министър.
Проф. Ангелов подчерта, че заразените медицински служители до момента са 1440.
За последното денонощие случаите на новозаразени медици са 25. 394 са активните случаи на медици, от тях на домашно лечение са 327, в лечебни заведения са 60, каза още Ангелов. Само 7 са в интензивни отделения. Излекуваните медици до момента са 1030, починалите - 16.
"Мерките ще бъдат спазвани от всички еднакво. Те важат за всички български граждани".
Това каза здравният министър Костадин Ангелов в отговор на въпрос за мерките в заведенията и нощните клубове.
"Там, където това не се случва, органите на РЗИ ще осъществят проверки, ще дадат предписания и ще направят проверка за изпълнението на предписанията. Ако тези предписания не бъдат изпълнени, следва затваряне на съответното заведение за неспазване изпълнението на предписанията на РЗИ. Такъв е законът и той ще се спазва от всички", обясни още министърът.
Има увеличение на направените тестове у нас.
Премината е границата от 400 теста на 100 хиляди население, заяви главният държавен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той представи данни за епидемичната ситуацията в Европа и у нас.
"Епидемичната ситуация в Европа за 14-дневен период, въпреки сериозния ръст в България, показва, че ние продължаваме да не сменяме мястото си. Към този момент сме на 22-ро място от 30 страни. На 5-то място сме на Балканите, като и тук няма промяна. Смъртността е 1.56 на 100 хиляди, което ни дава 8-мо място в ЕС. Всички тези данни са на база статистиката за последните две седмици", обясни доц. Ангел Кунчев.
Той каза, че във връзка с епидемичната ситуация у нас
не се очертават промени по отношение на възрастовата структура.
"С известно подмладяване на хората, които дават положителен резултат, техният процент, макар и много плавно, продължава да нараства, но това не се отразява на заболеваемостта, на броя на приетите в болници и на броя на смъртните случаи. Въпреки голямото увеличаване на броя на положителните случаи, броят на смъртните също се увеличава, но с доста по-малък темп", коментира Кунчев.
Министърът на образованието Красимир Вълчев също взе участие в брифинга и коментира ситуацията в учебните заведения.
"Имаме всички шансове учебната година да се порведе над 98% присъствено.
Не можем да си позволим да затворим училища",
каза той. По думите му няма съмнение, че увеличените стойности се отразяват на системата на образованието. "Карантинираните учители и ученици са 0,5%, т.е. петима ученици на 1000 не учат", каза още Вълчев.
И допълни: "Не можем да си позволим да затворим училища. През пролетта организирахме компесаторно обучение, но то не може да бъде за постоянно и не може да бъде толкова ефективно. Световните лидери се изказаха, че ние рискуваме да забавим развитието на децата и да се изправим пред поколенческа катастарофа".
Според него вероятно ситуацията ще се влоши,
но не толкова зарази COVID-19, а и заради настъпването на сезонните вируси. "И в момента основният проблем е не толкова високият брой заразени ученици, а тези, които са развили грипоподомни симптоми", каза още той.
С положителни тестове за COVID-19 към момента са 172 деца и ученици и 165 учители."Среднодневно това е 5-6 учители и ученици, като за учениците е 6-7 пъти под средните стойности за населението. Това потвърждава тезата, че учениците рядко се разболяват и развиват симптоми. При учителите процентът е малко над средния", посочи Вълчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!