"Все още няма втора вълна на коронавирус. Може би тя ще се случи през октомври и зимните месеци, когато коронавирусната инфекция ще се смеси с грипната. Но пък имаме доста надеждни лекарства, които са налични в света”, обясни доц. д-р Пенка Петрова - директор на Института по микробиология при БАН.
Коронавирусът взе две нови жертви в България
Такова е лекарството „Ремдесивир”, за което е доказано, че намалява смъртността до 60% при тежките случаи. Курсът на лечение включва 5 инжекции и трябва да се прилага само при тежки случаи, когато хората са интубирани, тъй като то има странични ефекти, обясни тя в предаването "Събуди се" по NOVA.
19-годишно момче почина от коронавирус във Велико Търново
„Обикновено това е повръщане, стомашни смущения, чувството, че си по-болен. Интересното при „Ремдесивир” е, че той много трудно се синтезира и е от 70 съставки. Ако може до последно да се отлага прилагането му, ще е по-добре. СЗО направи опит да координира усилията на различните страни и едно по едно бяха отхвърлени Хлорокин, хлорокин сулфат и различни други. Останаха две-три лекарства, които могат да се прилагат безопасно”, каза тя. Според Петрова по-надеждни са природните съставки.
Хиляди протестират в Берлин срещу мерките за COVID-19
Тя обясни, че Фондът за научни изследвания не е одобрил за финансиране научните изследвания Института по микробиология при БАН, както и разработката на българската ваксина. По нея се работи усилено от други средства, но те няма да достигнат за клинични изпитания.
Огнище на COVID-19: Още 33 положителни проби от дома за стари хора в Русе
„Може да се каже, че проектите са замразени. Надяваме се на корекция, тъй като тези проекти са изчакващи сред резервите”, заяви Петрова.
Словения въвежда 14-дневна карантина за пристигащи от България
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!