„Местните“ ваксини в Русия, Индия и Китай не ускориха ваксинацията
Източник: iStock/Guliver Images
46

З ащо „местните” ваксини в Русия, Индия и Китай не ускориха ваксинацията в тези страни,коментира британският вестник „Гардиън”, цитиран от Агенция „Фокус”.

В деня, в който Индия започна ваксинацията срещу коронавируса, името на Амит Мехра беше в списъка с приоритети. Но той не отиде да бъде ваксиниран.

„Нямам намерение да се ваксинирам само защото имаме ваксина”,

казва 47-годишният работник в болницата в Делхи.

А на 4000 километра на север Магомед Зурабов минава покрай временен център за ваксинация, открит в Москва близо до Червения площад, и също така говори за нежеланието си да се ваксинира. Има подозрения, че пандемията е създадена изкуствено и заявява, че не възнамерява да ваксинира. Вместо това той взема „необходимите предпазни мерки”, като носи маска и използва антисептици.

Броят на ваксинираните постоянно и значително се увеличава в Израел, Великобритания, Обединените арабски емирства и други страни, които са монополизирали доставките. По-бедните страни трябва да се задоволят с по-малко дози. Съществува трета категория държави, в които процесът на ваксинация също е бавен. В Русия, Китай и Индия няма големи проблеми с доставките, защото всички те произвеждат свои собствени ваксини. Но правителствените програми в тези страни стартираха бавно и населението не желае да ускори процеса на ваксинация.

„Хората не бързат да се ваксинират”,

казва Аджит Джайн, лекар в Специализираната болница „Раджив Ганди” в Делхи. „Индия сега преминава през етап, в който болестта вече не е много разпространена, с изключение на няколко щата. Хората са спокойни и мислят, че пандемията е приключила”, добавя той.

Отношението на населението на Индия, Русия и Китай може да се окаже доста типично с течение на времето. Дори когато недостигът на ваксини бъде премахнат, ще са необходими години, за да се извърши мащабна ваксинация срещу СOVID-19. Има няколко причини. Това са трудности с ваксинацията в големи и отдалечени региони, липса на обществен интерес и други по-спешни здравни приоритети.

Наскоро някои държави успяха да преодолеят възникналите трудности. В Индия процесът на ваксинация беше ускорен през последния половин месец, тъй като частните клиники се включиха в процеса на ваксинация. В допълнение, нови възрастови групи започнаха да бъдат канени за ваксинации, включително тези над 60. Индия постигна три милиона дози на ден тази седмица. Ако това темпо може да се запази, страната може да постигне обявената цел и да ваксинира 20% от населението до август.

Ваксинациите напредват по-бавно от очакваното сред 30 милиона индийски здравни работници

и тези, които са в авангарда на борбата срещу коронавируса. Те бяха поставени в приоритетната група и трябваше да получат първата доза от ваксината първи. Но мнозина имаха съмнения относно местно произведената ваксина Covaxin, защото започнаха да я налагат още преди публикуването на резултатите от третата фаза на опитите. (Предварителните данни показват, че тя е 81% ефективна.)

„Това предизвика доста объркване и в резултат на това здравните работници, които беше планирано да ваксинират първи и които разбираха процеса по-добре от другите, показаха по-малко желание да ваксинират, отколкото би трябвало”, каза вирусологът Шахид Джамил, който е директор на Училището по биологични науки „Триведи” в университета „Принц Ашока”.

Според него Индия също не е изпратила целия си медицински персонал да се бори срещу COVID-19, оставяйки около половината да се ваксинират срещу други смъртоносни заболявания. „Има програма за имунизация на деца, има програма за бременни жени и тези програми трябва да се провеждат безпрепятствено, въпреки COVID-19”.

Най-значителната трудност може да се окаже фактът, че честотата на COVID-19 в Индия рязко е намаляла от септември. Освен това в тази страна, където средната възраст на населението е под 28 години, хората не са толкова наясно с опасността от това заболяване. Индия е регистрирала 160 000 смъртни случая от тази инфекция, което е три пъти по-малко от броя на хората, които умират от туберкулоза всяка година. Но миналата седмица имаше признаци на втора вълна на пандемията и това може да промени настроението на някои хора.

„Погледнете смъртността в Южна Азия и можете да разберете защо хората бавно се ваксинират”,

аза Оомен Куриян, старши научен сътрудник в Фондацията за наблюдение в Делхи. „Те усещат опасност много по-малко, отколкото да речем хората в Лондон”.

Същото може да се каже и за обикновения жител на Пекин, въпреки че нежеланието да се ваксинира там не се дължи на демографски причини. Китай въведе сурови, но ефективни карантинни мерки за ограничаване на Sars-CoV-2 и това даде резултат. Животът в страната основно се нормализира. Първото разрешение за спешна употреба на ваксини в Китай бе дадено през юли миналата година, но до днес само 4% от населението е ваксинирано.

„Най-важният фактор е

схващането, че Китай има нисък риск от инфекция”,

каза Янчжун Хуан, директор на Центъра за глобални здравни изследвания в Университета Сетон Хол в Ню Джърси. „По тази причина хората си мислят: защо трябва да се ваксинираме? Вече сме в безопасност”.

Китай възнамерява да ваксинира 40% от населението си до юли. Но за да достигне тази цифра, той трябва да прави около четири милиона ваксинации дневно и днес, според последните официални данни, там са ваксинирани около 640 000 души на ден.

Но Пекин има и международни задължения – да достави поне 463 милиона дози от ваксината за чужди държави. По принцип това е безплатна помощ за стратегически партньори. Засега Китай няма силни стимули за натрупване на големи запаси от ваксини за вътрешна употреба. „Китайците виждат огромната помощ за ваксини за други страни като доказателство, че Китай се е превърнал в световен лидер. Това ги успокоява, че страната им е отговорна и надеждна велика сила”, казва Хуан.

Русия е засегната по-силно от вируса. Според официални данни, които мнозина смятат за сериозно подценени, там са починали 90 000 души от COVID-19. Но и в Русия ваксинацията протича много по-бавно от планираното от правителството, което си постави за цел да ваксинира 60% от населението до средата на годината.

Социологическо проучване, проведено този месец сред руснаците, показа, че

две трети от хората не възнамеряват да бъдат ваксинирани с местната ваксина „Спутник V”,

въпреки че експертни проучвания показват нейната безопасност и ефективност. Руснаците също са недоверчиви към произхода на вируса. 64% вярват, че това е биологично оръжие. (Повечето вирусолози не са съгласни с тях и казват, че няма доказателства за изкуствения произход на коронавируса.)

Недоверието към руските власти е основна пречка пред всеобщата ваксинация, казва Сергей Рибаков, говорител на свързания с опозицията медицински съюз Алианс на лекарите. Междувременно организацията критикува работата на руското правителство за борба с пандемията. Според него държавата активно рекламира „Спутник V” в чужбина, включително чрез „Туитър”, но не желае особено да популяризира тази ваксина сред руснаците.

„Задачата на държавата е да покаже, че ваксината е необходима, че е безопасна. В Русия това не се прави в необходимата степен”, каза Рибаков.

„Държавата трябва да покаже на хората, че отказът да бъде ваксиниран е по-опасен от ваксинацията”.

Подобни проблеми ще забавят процеса на ваксинация в други страни, които са на път да проведат една от най-големите логистични операции в историята. Дори когато има достатъчно количество ваксини, на някои места ще са необходими няколко години, за да се ваксинират 70% от населението и да се създаде стаден имунитет. Така казва Бабак Джавид, специалист по инфекциозни болести в Калифорнийския университет, Сан Франциско.

Вместо това властите могат да се съсредоточат върху ваксинирането на доставчици на здравни услуги и най-уязвимите, казва той. „Няма да е възможно да се елиминират смъртни случаи от COVID-19, но е възможно да се гарантира, че здравната инфраструктура е укрепена и не може да бъде претоварена”.

ЕК призовa държавите-членки да използват всички ваксини

ЕК: Засега няма разговори с производителя на "Спутник V"

81% ефективност показва индийска ваксина

COVID-19: Как се създаде страх към ваксините в страната с най-много случаи

Ваксините, които съдържат микрочипове

Конспирациите за COVID-19, в които българите вярват

Китайската ваксина с 85,5% ефективност

Коментари 46
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

46 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 2 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 4 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 6 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 6 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 7 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 7 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 7 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 8 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 8 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 8 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 8 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

<p>Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв (СНИМКИ)</p>

“Беше целият в кръв“: Руски шпионин от ФСБ е открит мъртъв в Москва

Свят Преди 8 часа

През последните години няколко служители на ФСБ са загинали при подозрителни обстоятелства

Снимката е илюстративна

"Ла Ниня" най-накрая е тук: Каква зима ни очаква

Любопитно Преди 8 часа

"Ла Ниня" има тенденция да увеличава активността на ураганите в Атлантическия океан

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 8 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Първа област въвежда противоепидемични мерки

Първа област въвежда противоепидемични мерки

България Преди 8 часа

Към момента не се обмисля вариант за обявяване на грипна ваканция