З апочват масирани проверки за спекула с основни храни и лекарства. Това стана ясно на брифинг в Съдебната палата.
Прокуратурата е сформирала Национален щаб заради извънредната ситуация. Ръководител е главният прокурор Иван Гешев. В щаба участват заместниците на главния прокурор и апелативните прокурори от цялата страна.
Този щаб ще си взаимодейства с Националния оперативен щаб.
"Съществуват няколко риска, които ще се стремим да минимализираме", заяви главният прокурор. Ще се следи внимателно за лица, нарушаващи наложената им карантина. Освен това ще има действия по предотвратяване на телефонни измами и мародерства.
"От днес започват масирани проверки за спекула за стоки от първа необходимост – дезинфектанти, лекарства и всичко друго, важно за здравето на българските граждани”, каза главният прокурор.
По-рано през деня МВР публикува препоръки към гражданите за предпазване от правонарушения.
От министерството посочват, че поставени в условията на извънредно положение, хората са склонни да действат прибързано, под влияние на силни емоции.
Същевременно, тази ситуация е добра среда за развиване на престъпни намерения, допълват от ведомството.
Поради това МВР извежда основни насоки към гражданите, с цел да се предпазят от нежелани престъпни посегателства.
Радев: Здравето на гражданите и бизнеса не може да чака
Основното правило е винаги да се проверява достоверността на информацията, която може да се окаже заблуждаваща и използвана с цел извършване на престъпление. От полицията препоръчват да се сигнализира на телефон 112. И апелират да не се дават пари на непознати по никакъв повод.
Измамниците успешно използват желанието на хората да помагат на полицията, други ще се възползват от страха и несигурността около разпространението на коронавируса. Не им позволявайте да злоупотребяват с вашите емоции, бъдете бдителни!
Бъдете много подозрителни към всяко телефонно обаждане или съобщение, с което организация или институция ви подтикват да предприемете незабавни действия за даване на пари по повод разпространението на коронавируса!
Имайте предвид, че измамническите обаждания могат да се случат по всяко време на денонощието, докато сте на работа или вкъщи! Матрицата при телефонните измами е една - по телефона искат пари, схемите са различни.
Използвайки ситуацията в момента, е възможно сценариите за телефонни измами да бъдат свързани с коронавируса.
България ще получи 812 млн. евро от ЕС за борба с коронавируса
От МВР дават и примери:
Полицията търси съдействие от вас при провеждане на операция за задържане на телефонни измамници;
Обаждане от непознат, който се представя за лекар, твърди, че Ваш близък или роднина е заразен с коронавирус и е необходимо да заплатите определена сума за неговото лечение;
Плащане на пари за освобождаване на колетна пратка, съдържаща лекарства, ваксини, отвари и др. за лечение на коронавирус инфекция или медицински предпазни средства като маски, ръкавици и др.;
Даване на "капаро" за закупуване на лекарства, ваксини срещу коронавирус, медицински предпазни средства и др. на по-изгодни цени.
Не се доверявайте на обаждания от непознати или такива, представящи се за полицаи, лекари, ваши близки или роднини, особено, ако ви искат пари за лечение на коронавирус, закупуване на ваксина, лекарство и др.! Опитайте се да запазите самообладание! Подчертаваме - към момента няма ваксини, таблетки, отвари, лосиони или други продукти с рецепта или без рецепта, за "излекуване" от коронавируса онлайн или в магазин.
Ако имате съмнения, че ваш близък или роднина е заразен с коронавирус потърсете информация от здравните власти или се свържете с тел.112, посочват от МВР. И призовават: игнорирайте онлайн оферти за ваксини, лекарства и др.; в случай на посещение на домашния Ви адрес от непознати, независимо дали са облечени в защитни медицински облекла, изисквайте задължителна легитимация за удостоверяване на принадлежността им към органите на МВР или здравните власти.
България ще получи 812 млн. евро от ЕС за борба с коронавируса
Кражби и грабежи.
От МВР препоръчват да се използват предимно електронни начини на плащане(банкови карти); да не носим в себе си големи парични суми; да не съхраняваме големи парични средства в домовете си;
Полицията отправя препоръки и към представителите на фирмите. Да не се съхраняват в офиси и търговски обекти големи парични суми - по възможност да се депозират в банкови институции; да се везмат мерки за охраната на стоките, които остават в наличност в търговските обекти;
Юридически лица, които ще продължат да работят (в частност хранителни магазини и аптеки), и към момента генерират значителен оборот - да създадат организация за ежедневно инкасиране на паричните средства, а при необходимост и по няколко пъти на ден, с оглед недопускане на събиране и пренасяне на големи парични суми;
В работещи търговски обекти, при необходимост да бъдат наети допълнително лица за осъществяване на охрана, с цел контрол и създаване на организация при пазаруване на гражданите.
Как да разпознаем коронавируса, какво да правим ако сме болни
По отношение на хранителните продукти.
От МВР препоръчват да обръщаме внимание на обявените цени на хранителните продукти и стоки от първа необходимост по стелажите на търговските обекти и стойността им при заплащането на каса;
Друга препоръка е да не се предоверяваме на обяви в интернет сайтове, предлагащи хранителни продукти и стоки от първа необходимост от неизвестни източници, както и не пазарувайте от импровизирани пазари.
От МВР призовават още да бъде бдителни при теглене и разплащане с електронни платежни инструменти, с оглед неправомерно придобиване на данни от тях.
Нови случаи на COVID-19 в България, заразените вече са 51
По отношение на лекарствени продукти.
От МВР препоръчват да закупуваме лекарствени продукти и медикаменти единствено от лицензираните аптеки и дрогерии, които имат съответното разрешение;
Дрогериите и сайтовете за продажба на лекарствени продукти по интернет могат да предлагат само лекарства, които не се отпускат по лекарско предписание. Уверете се, че тези сайтове имат разрешение за търговия на дребно по интернет, както и регистриран стационарен обект.
Имайте предвид, че не всички предпазни маски, облекла и антибактериални гелове са медицински изделия. Такива са само тези, закупени от лицензираните аптеки и дрогерии, допълват от полицията.
В случаи на установени завишени цени на предлагани лекарствени продукти и медикаменти, сезирайте компетентните органи - Изпълнителната агенция по лекарствата - /ИАЛ/, Комисията за защита на потребителите - /КЗП/, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти - /НСЦРЛП/, или подайте сигнал на тел.112.
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!