Б ългарският лекарски съюз предложи медикаментите, за които не се изисква рецепта, да се продават и извън аптеките.
Лекарският съюз има идея да се даде финансов стимул от по 1 000 лева на аптека, за да работи тя денонощно.
БЛС с предложение - лекарства без рецепта да се продават и извън аптеките
"Това предложение малко ме развесели. Не бих могла да си представя, че едно медицинско съсловие, което познава своята специфика на работа, ще даде съвет за нещо, което ние отдавна обсъждаме. 1 000 лева не са достатъчни за това и трябва да се намери по-сериозно финансиране", коментира пред NOVA председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова.
Николай Хаджидончев: Недостиг на лекарства няма и не се очаква
Tя допълни, че все още липсват лекарства, които се изписват масово от личните лекари при лечение на COVID-19.
"След като стана ясен проблемът с доставката на тези медикаменти, се проведе среща при министъра на здравеопазването относно нискомолекулните хепарини", отбеляза Стайкова.
Тя посочи, че се наблюдава недостиг и на определени кортизонови таблетни форми, използвани при домашното лечение. Все още обаче се намират част от антибиотиците.
Марешки: Много аптеки "живеят" само с фалшиви рецепти
"В аптеките пристигат самите болни или техните карантинирани близки. Не бива да допускаме обикалянето на този тип хора", добави Стайкова.
Във връзка с идеята лекарства без рецепта да се продават в денонощните магазини и бензиностанциите, Стайкова каза, че има подобни примери от Англия. Тя обаче се обяви против предложението.
БЛС: Самолечението е изключително опасно
"Имаме своите аргументи и ще ги предоставим на всички нива. Независимо, че тези медикаменти са без лекарско предписание, има много злоупотреби и дори тежки отравяния", разясни председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив.
А жизненоважни лекарства за бременни продължават да липсват в някои от аптеките у нас
Лекарства като "Фраксипарин" и "Клексан" все още липсват в някои от аптеките в страната. Това споделят голяма част от бъдещите майки, които страдат от тромбофилия и трябва задължително да пият тези медикаменти.
Шефът на БЛС за ковид-19: Обществото се провали
Преди дни стана ясно, че лекарствата ще се продават в определени аптеки, само срещу рецепта и генетично изследване. Регламентът беше въведен, за да се избегне безконтролното им изкупуване от пациенти с коронавирус.
"Заболяването е много опасно както за майката, така и за бебето. Всеки ден трябва да си поставяме тези инжекции. Въпреки, че вече би трябвало навсякъде да има съответните лекарства, в много от аптеките те липсват. Казват ни, че не знаят кога ще има доставка. Комуникирам с много бременни жени в социалните мрежи. Така, ако някоя има повече дози от лекарството, изпраща на друга, за да си помагаме. Търсим помощ и от чужбина", сподели Теодора Тодорова, която е бременна.
COVID-19: 152 нови жертви, 44% от тестовете са положителни
"В град Съединение едно момиче разказа, че трета седмица няма "Клексан". Лекарствата липсват дори в големи градове като Русе и Варна. Има много проблеми с получаването на тези медикаменти. Първият е с рецептите. Тези, които са на "Фраксипарин", не могат да вземат "Клексан". Най-добре е личният лекар да напише на една рецепта и двете лекарства", коментира Мариана Александрова, администратор на една от Facebook групите, в които се търсят лекарства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!