Л екарите и персонала са на предела на силите си.
Това заяви областният управител на Благоевград Бисер Михайлов пред журналисти, след като се проведе извънредно заседание на Областния оперативен щаб заради повишаващия се брой на лица с положителни проби за коронавирусна инфекция в региона,
"60 души с COVID-19 са настанени в болниците в Благоевградска област, оставащите свободни легла в лечебните заведения са 53", коментира още той.
Той предупреди, че не леглата, а претоварването на медиците е по-сериозният проблем, който стои пред областта.
Отново трицифрен брой заразени, 11 жертви на COVID-19
"Призовавам да бъдем отговорни към себе си, своите семейства и колеги, за да не се стига до ситуация, в която ще трябва да търсим лекари от други места", каза Михайлов.
От думите му стана ясно, че сред заболелите с COVID-19 в региона има и медицински персонал – 2-ма служители на Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП) – Благоевград, общопрактикуващ лекар и медици от болница "Пулс". Всички са в добро състояние, с изключение на един, но и той за сега не се нуждае от привеждане в реанимация.
Бисер Михайлов каза, че с директорите на болниците от региона са обсъдили готовността на лечебните заведения за разкриването на допълнителни легла за лечение на пациенти с коронавирус, като всеки от тях е представил подробна справка за това колко такива биха могли да бъдат предоставени за лечение и кои отделения ще трябва да се преобразуват.
Данните, изнесени от областния управител, показват следното:
- в МБАЛ – Благоевград са настанени за лечение 35 души с доказана коронавирус инфекция, свободните легла са 5. Осигурена е възможност за откриване на допълнителни 25 легла в Хирургия. 1 пациент е на интензивно лечение. 10 са свободните легла в Реанимация, като те могат да поемат и по-тежки случаи от други населени места;
- в болницата в Разлог с COVID-19 са хоспитализирани 12 пациенти, а свободните легла са 6. Има възможност за разкриването на още 10 легла в отделение, което сега се ремонтира;
- в МБАЛ "Иван Скендеров" – Гоце Делчев има 43 пациенти с коронавирус, свободните легла са 8 от общи 52. До понеделник се очаква да бъдат изписани няколко човека, с което бройката на свободните легла ще се увеличи;
- в Тубдиспансера има 13 пациента с COVID – 19 и само 1 свободно легло. В понеделник се очаква изписването на 3 – 4 човека;
- в "Пулс" – 18 пациенти с доказана коронавирус инфекция, като до края на деня вероятно ще се потвърдят още 2 случая. Свободните легла са 8;
- в "Югозападна болница", клон Сандански, са настанени 21 души с коронавирус, 10 са свободните легла. Очното отделение може да бъде преобразувано при необходимост, за да се осигурят допълнителни легла. Предстои изписване на пациенти;
- в "Югозападна болница", клон Петрич, има 9 души с COVID-19 и 10 свободни легла. При необходимост в отделението по неврология могат да се приемат още пациенти.
Директорът на Спешен център – Благоевград д-р Красимир Михайлов е уведомил щаба, че имат недостиг на ръкавици. От своя страна областният управител заяви, че от Регионална здравна инспекция – Благоевград вече са информирани и в спешен порядък ще осигурят такива за служителите на ЦСМП.
В останалите звена имат всичко необходимо – защитни костюми, дезинфектанти, маски и ръкавици. Бисер Михайлов е получил 2 писма от Националния логистичен център, с които е уверен че и оттам също са в пълна готовност да осигурят всичко нужно за областта.
Ангелов: Всички сценарии са възможни. Ние се готвим за най-лошия
Ако продължаваме така, ще има много хора в болниците
Вдигат заплатите на изложените на първа линия срещу коронавируса
БЛС: Лекарите са изтощени, пазете ги!
Лекарите у нас са изправени пред огромно психическо натоварване, а почти половината от тях са подложени на вербална агресия по време на работа. Това се казва в позиция на Българския лекарски съюз.
"В условията на Covid-19 беше успешно реализирана първата в България донорска ситуация. Независимо от тежките условия, в които сме принудени да работим през последните месеци, българските лекари за пореден път показаха, че владеят медицина на световно ниво. В същото време, всички ние, сме изправени пред огромно психическо натоварване", се казва в позицията.
Проведеното от БЛС национално проучване "Здравни проблеми сред работещото население и лекарското съсловие" показа, че всеки втори медик изпитва психическо изтощение при работа. Освен това всеки втори лекар е бил жертва на вербална агресия по време на работа (48%).
"Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности.От БЛС призоваваме – Оставете ни да работим спокойно! Използването на обидни квалификации, агресия и закани за саморазправа са накърняващи човешкото достойнство и категорично неприемливи. Невъзможно е да работим в условията на недоверие и страх от саморазправа. Агресията, както и езика на омразата, пречат на всички нас и рушат доверието помежду ни", заявяват от БЛС. Оттам призовават за спазване на моралните ценности и професионална етика.
"Пазете ни! Само заедно можем да се справим!", продължава позицията. "Благодарим Ви колеги, ценим Вашата работа, отдаденост и безценната помощ, която денонощно оказвате на пациентите", завършва позицията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!