Л екари от специализираната доболнична помощ алармират, че заради наложеното извънредно положение нямат работа. Забранени са всички планови дейности и консултации. Хронично болните пък се страхуват да ги посещават.
Това от своя страна ги лишава от приходи. Опасяват се, че няма да могат да внесат нито здравните, нито социалните си осигуровки.
СЗО: В света не достигат 5,9 милиона медицински сестри
Медиците настояват Българският лекарски съюз и Здравната каса да помислят как да облекчат положението им.
Коридорите на медицински център в Айтос вече почти месец са празни, съобщава NOVA. Няма пациенти, а това означава,че специалистите няма да получат пари от Здравната каса.
Лекарите казват, че се притесняват за оцеляването си.
"Сега, повече от всякога, обществото ни се уповава на Вас"
Ситуацията се оказва доста сериозна при гинеколозите, за които карантина е наложена още през февруари заради епидемията от грип "Б".
"Откакто влязохме в извънредно положение почти нямаме работа. Издаваме болнични листове, бременните пък се обаждат по телефона, тъй като консултациите на място са забранени", каза в ефира на NOVA акушер-гинекологът д-р Станка Илиева.
Голяма част от лекарите работят като еднолични търговци и се опасяват, че дружествата им ще фалират. Лимитите за следващото тримесечие се определят на база изработеното през предходните три месеца.
Световен ден на здравето: Подкрепете мед. сестри и акушерките
"Не можем да останем вкъщи. И то не само заради приходите. Дори и само заради един пациент е желателно да дойдем на работа", коментира офталмологът д-р Балева.
По думите ѝ в един момент може да се окаче така, че специалистите няма да успеят да достигнат минималния осигурителен праг, върху който трябва да платят данъците и осигуровките си.
"Притеснява ни, че ще си платим за това, че сме идвали цял месец да работим, имали сме контакти с болни и поставяме под риск семействата си", допълва още д-р Балева.
Повечето от лекарите са освободили медицинските сестри и санитарите, за да не плащат заплати и осигуровки в условията на криза. Така остават само сметките за наем, ток, вода, опасни отпадъци. Затова настояват Българският лекарски съюз, Здравната каса и Министерството на здравеопазването да помислят и за тях.
Служители на Спешна помощ заразени с COVID-19
От Българския лекарски съюз е взето решение всички лечебни заведения да получат 85% от очакваните средномесечни постъпления в неепидемична обстановка, независимо от отчетената дейност. Това е договорено между Съюза и НЗОК и вече е записано в анекса на Националния рамков договор за 2020 - 2021 г.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!