"Трудно е да се предвиди, но обикновено при млади мъже, на възраст между 40 и 50 години този постковиден синдром се развива по-често. Става въпрос за физически здрави хора, които не са имали заболявания", заяви в ефира на „Здравей, България” Пепа Ферейра, специалист по обща медицина и лекар в болницата в Девин.
"В момента се правят изключително много проучвания за дълготрайните ефекти на COVID-19 върху организма. За постковидния синдром за първи път се заговори през пролетта на 2020 г. Тогава стана ясно, че някои хора, преболедували вируса, не се възстановяват напълно", поясни Пепа Ферейра.
Клиничната картина е различна, но най-често тези пациенти се оплакват от задух, умора, нощни изпотявания, „мозъчна мъгла”, уточни тя. „Освен това понякога хората поддържат субфебрилна температура повече от 6 седмици”, каза още докторът.
"В острата фаза и в постковидния период течният германий е изключително подходящ за намаляване на риска от фиброза. Препоръчвам обаче преди да се вземе, задължително да се направи консултация с лекар", поясни Пепа Ферейра.
Повече вижте във видеото.
Колко души може да бъдат ваксинирани до лятото у нас
Бум на коронавируса в Кюстендил, каква е причината
Скок на новите случаи на коронавирус у нас
Кои групи попадат в трета фаза на ваксинирането у нас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!