К оронавирус пандемията продължава вече месеци наред. За първи път светът регистрира 1 млн. заразени само за 100 часа. У нас през изминалата седмица броят им рядко падаше под 200.
196 нови случая на COVID-19 в България за последното денонощие
Защо се случва това и става ли вирусът по-агресивен?
"Безспорно колкото повече тестове се правят, толкова вероятността повече хора да дадат положителни проби е по-голяма. Това обаче не е единственият показател, имайки предвид, че се тестват предимно хора с някакви оплаквания или такива, които са били в пряк контакт със заболели, т.е. тества се група с повишен риск". Това заяви в ефира на NOVA председателят на Националното сдружение на личните лекари доц. д-р Любомир Киров.
Нов голям ръст на заразените с коронавирус в България
По думите му проблемът през есента ще бъде как да различим хората с коронавирус и тези с грип.
"В момента режимът е почти свободен. Нямаме нито бум, нито пик. Имаме покачване и спадане. Не трябва да се крием. Твърдеше се, че през лятото вирусът ще намалее, но това не се случи, което го прави по-различен от останалите. Това може да ни доведе до извода, че тази инфекция ще поддържа някакви нива. Проблемът наесен ще е как да различим хората с коронавирус и тези с грип. Вероятно ще има случаи на инфектиран и с двата", посочи той.
Защо Великобритания спира да съобщава броя на новите смъртни случаи от коронавирус
Според него мерките, които са взети в България, са уместни и премерени.
Д-р Киров е категоричен, че термини като пик, спад и други подобни не бива да бъдат използвани, тъй като това е нормален ход на епидемията.
Според него не бива да се сравняват и ситуациите в отделните държави.
"Твърде са различни спецификите. В САЩ има много заразени, страната е сред най-засегнатите, а епидемията там започна по-късно. На този фон там все още се спори дали да се въведат маски на обществените места", каза д-р Киров.
Повече от 250 нови случая на коронавирус в България, починали
Той е на мнение, че средствата за борбата с пандемията не е редно да идват от Здравната каза, тъй като в нея не са предвидени подобни.
Според д-р Киров е логично по определени критерии личните лекари да могат да назначават изследване за коронавирус. Той смята, че това ще скъси пътя на пациента до установяване на диагнозата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!