М инистърът на здравеопазването Кирил Ананиев съобщи на брифинг, че днес ще бъдат преведени средствата за поетият от държавата ангажимент всички медицински и немедицински кадри на първа линия да получат чисто допълнително възнаграждение от 1000 лв., което на практика значи, че ще получат по 1537 лв. с всички допълнителни осигуровки. Става въпрос за 1700 души в 34 лечебни заведения, което е 2 600 000 лв. 3,4 млн. ще получат работещите в РЗИ, спешните центрове и Националният център по заразни болести. Общо към момента за целта са предвидени 6 млн. лв., като сумата вероятно ще нарасне.
"Когато в една болница има до 5 случая на коронавирус, тогава допълнително възнаграждение получават 40 души. Когато имаме от 5 до 10 случая, възнаграждение получават 70 медици и когато са над 10 заболелите, допълнителни средства получават 100 души", поясни министърът на здравеопазването.
"Към 16:00 ч. вчера по нашата дарителска сметка са постъпили 3 262 000 млн лв., а по ДМС сметката – 186 360 лв. Всички дарители са качени на сайта на Министреството на здравеопазването. Всеки един лев е признак на съпричастност", подчерта Ананиев.
"Днес ще предложа на Министерски съвет да приеме проект на решение, с което да одобри договор между Министерството на здравеопазването и Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия за доставка на лекарствения продукт хидроксихлорофин, както и азитромизин на таблетки. Това са лекарства, които дават много добър ефект при лечението на коронавируса", каза още Ананиев.
Малко по-късно правителството одобри два проекта на договори, които Министерството на здравеопазването предстои да сключи с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия.
Съгласно първия договор Министерство на здравеопзването ще закупи 171 429 опаковки Hydroxychloroquine Sulfate Tablets 100 mg. на стойност 582 858 щатски долара.
Вторият договор предвижда България да закупи 30 000 опаковки от лекарствения продукт Azithromycin Dispersible Tablet 250 mg. на стойност 46 200 щатски долара.
Лекарствените продукти са необходими за лечението на пациенти с COVID-19. Въз основа на споделените от страни с опит в лечението на COVID-19 – Китай и Италия, както и от Центъра за контрол и превенция на заразните болести – Атланта, данни от клинични протоколи и препоръки се установява, че лекарствените продукти хидроксихлорохин и азитромицин се използват в различни комбинации при лечението на заболяването.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб е увеличило многократно търсенето на лекарствени продукти, за които има данни, че повлияват положително болните и потискат развитието на вируса.
Всички държави, в това число и България, изпитват затруднения при осигуряването им, поради което бе абранен износът на лекарствени продукти на хининова основа с цел задоволяване на нуждите на българския пазар.
Договорите с Китайската национална фармацевтична корпорация ще бъдат подписани във възможно най-кратки срокове.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!