А ко някой си мисли, че това е най-лошата ситуация, много се лъже. Случващото се в Израел, в Черна гора, в Чехия показва, че може да има 7-8 пъти по-голяма заболеваемост. А това са държави, които не са по-изостанали и не са по-лошо организирани от нашата. Възможно е спокойно да стигнем 5-6 000 заразени на ден. Хората най-после трябва да разберат, че всичко зависи от поведението им и от това да пазят най-вече себе си. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на NOVA.
Нов черен рекорд! Над 1500 заразени за денонощие у нас
Той отбеляза, че затварянето на градове е изключително крайно мярка, която на практика би била неефективна.
Според него е дошъл моментът за ограничаване на работата на заведенията, особено нощните, както и спортните събития.
"Няма как да смогнем, при 500 случая в София и по 10 контактни на заразен, не можем да издирим всички контактни лица. Важно е хората да знаят какво правят, няма как да дадем заповеди на всички", добави той.
10-дневна карантина за близките контактни лица
И бе категоричен, че съгласно закона, хората които знаят, че трябва да са в изолация, но я нарушават, носят отговорност.
"Новото в заповедта на здравния министър е намаляването на карантината на 10 дни. Начинът на поставяне на карантина остава същия, зависи от близостта на общуване със заразен", коментира още доц. Кунчев.
Той посочи, че на този етап репродуктивното число за епидемията е 1 - 1,2, т.е. 10 души заразяват 12.
Ангелов: Навлизаме в сериозна фаза на епидемията, имаме нужда от помощ
Ситуацията в училищата
"Гледаме да бъдем максимално полезни. За целта допринасят медицинските лица в училищата. Ако излезе положителна за COVID-19 проба на даден човек, това се вижда от РЗИ, от полицията и личния лекар. Информацията стига и до институциите, което дава възможност да бъдат взети мерки в максимално кратък срок", посочи доц. Кунчев.
Националният здравен инспектор призна, че голям проблем се оказва въпросът с тестовете, а именно как да се тестваш, ако си под карантина като близък контактен. По думите му в момента хората отиват на крака да се тестват в лаборатория и това, в повечето случаи, ставало преди поставяне на карантина.
Заповед за задължителни маски на открито издаде здравният министър
Той посочи, че се работи със Здравната каса, за да може личните лекари да правят тестове по домовете, макар и бързи.
Ако тестът ни се окаже отрицателен, това не означава, че карантината ни като контактно лице отпада, посочи още той.
Доц. Ангел Кунчев отбеляза, че хората, които могат да помагат на лекарите срещу COVID-19, не са много.
"Нямаме информация да са се отзовали медици на призива на министъра. За съжаление са необходими много хора. И в парламента обмислят да се ползва националния пандемичен план за тази ситуация. Ние сме го обмислили отдавна и ползваме част от неговите елементи. Там е записано, че определени резерви от хора са студентите от шести курс, пенсионирани служители и доброволци от Червения кръст. Търсим, но за съжаление в тази ситуация не са много хората, а и това става по лично желание", каза той.
Вечерен час и в Гърция, ограниченията в други страни
Главният държавен здравен инспектор добави още, че не е работа на хората да търсят в коя болница да отидат, ако са с COVID-19, това е работа на Спешната помощ и болниците, подчерта той.
"Те също са крайно затруднени. Затова проведохме и срещата с всички директори на болници в София, за да им стане ясно веднъж завинаги, че всяка болница трябва да има COVID сектор. А все пак хората имат и други заболявания. Не може да има повече изключения. Болници, които откажат да приемат човек, и установим, че са имали легло, ще бъдат наказвани жестоко. Моето предложение беше първата стъпка да бъде прекратяване на договора с Касата за определен период от време, а втората отнемане на лиценза. Хората няма какво да направят, не може да ги пращаме да обикалят. Не е тяхна работа, не трябва да ги натоварваме с тази отговорност", каза още доц. Кунчев и подчерта, че в момента хора от Австрия се прехвърлят в Германия заради недостиг на места.
А тази сутрин дълга опашка се изви пред една от лабораториите за PCR тестове у нас. Обикновено обектите отварят в 07.00 ч., но пациенти се редят още преди това.
"Намаляват хората, които искат да се тестват заради пътуване в чужбина. Увеличават се контактните лица и тези с оплаквания. Доста често имаме масови изследвания на фирми заради болен от персонала", заяви в ефира на "Здравей, България" Недялко Калъчев, директор на частна лаборатория.
По думите му на ден се изследват около 300 души.
"По примера на колеги от Западна Европа решихме да изнесем работно място само за взимане на проби за коронавирус. Предстои да го оборудваме и то да започне работа", каза още Калъчев.
Той коментира как и кога ще бъдат издавани направления за PCR тестове.
"Все още няма договор между Българския лекарски съюз и касата. Говори се, че вместо да се правят PCR тестове, ще се правят тестове за антитела. Положителният такъв тест не се нуждае от препотвърждаване. Проблем има с отрицателните проби. Когато имаме пациент, който е в началото на заболяването, е възможно бързият тест да не улови коронавируса", поясни Калъчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!