"Факт е, че България беше на първите места по смъртност от COVID-19 през последните дни. Това е нежелана позиция, а страната ни навлезе в най-тежката фаза на епидемията. На 14-дневна база по смътност не сме на първо място. Единствената ни цел е да прекратим тренда на постоянното нарастване на заболеваемостта и смъртността", заяви в ефира на „Здравей, България“ доц. Ангел Кунчев.
"Не мисля, че мерките са забавени – навременни са. Имам два големи проблема – недостиг на кадри в здравната система и недоверие в системата, което води до неспазване на мерките", добави Кунчев.
"В света се натрупа достатъчно опит. Най-важният показател обаче остава спазването на конкретни мерки. Виетнам, Нова Зеландия, Австралия, Япония и Китай са първенците в света. Там дори няма дискусия по наложените мерки", обясни специалистът.
Той добави, че на 21-ви декември ще започне разхлабване на мерките, но те категорично няма да отпаднат.
"Най-амбициозният план е да ги намалим с 30-35%. Много е трудно да се справим в такъв кратък срок – три седмици. Най-добрият вариант ще бъде да влезем в плато и да прекратим процеса на заболеваемост и смъртност. Ако пък го снижим – това също ще бъде успех", каза доц. Кунчев.
За разхлабването на мерките и училищата
"Дискусията за праговете я слушам от много време. Такъв начин на планиране е неправилен и невъзможен. Никоя страна не работи така. Всички следващи мерки трябва да бъдат продиктувани само от получените резултати. Те ще бъдат постепенно разхлабвани. Ако постигнем успех, ние смятаме да възстановим работата на детските градини, яслите и учениците до 4-ти клас".
Идеята ни с тези мерки е да успеем да дадем на хората едни нормални празнични дни.
"Ако някой специалист ви каже, че знае какво точно ще се случи – лъже ви. Никой не можеше да предвиди и да се подготви за всичко. Дори Швейцария е изчерпала капацитета на интензивните си отделения. Развитието на ситуацията ще ни води и при взимането на бъдещи мерки. Ще се опитаме да държим епидемията в нормални нива, докато не прекъсваме нормалните социални дейности в живота", каза специалистът.
"От около седмица активно обсъждаме въпроса за антигенните тестове.
Ако съм 100% сигурен в антигенните тестове, ще поискам да ги изравним на PCR тестовете. Много зависи какви ангигенни тестове ползваме. Вече знаем, че започва да се оформя заболеваемост около 10-15%, която е скрита. Обмисляме след всеки положителен антигенен тест, той да бъде потвърден с PCR и да се задействат всички последващи мерки. Когато той е направен в лечебно заведение, той да бъде изследван за сметка на държавата с PCR. Закупили сме и разпределили немалък брой тестове. В момента сме в процедура за осигуряваме на 1 млн. теста“, допълни той.
Той изрази убеждение, че ще се узаконият SMS-ите, имейлите и обажданията по телефона за хората, които ще са поставени под карантина. Това обаче изисквало промяна в закона.
Повече по темата вижте във видеото.
Нови мерки срещу COVID-19 влизат в сила тази вечер
Отново висок процент заразени с коронавирус, починали
Математикът на НОЩ с прогноза за края на COVID кризата
СЗО каза какво трябва да се прави по време на пандемия
Вирусолог: Има друг коронавирус с потенциал за пандемия
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!