К ръвна плазма от хора, които са се възстановили от преболедуване от новия коронавирус, действа добре като лечение при пациенти с тежки симптоми на инфекцията, сочат данните от американско проучване.
За най-добри резултати трябва да се прилага в ранните етапи на заболяването при настанени в болница пациенти, но преди да се наложи да им бъде включен апарат, подпомагащ дишането. Това е изводът на изследователи от медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ и медицинския център „Монтефиоре“ в Ню Йорк.
Освен това лечението с кръвна плазма е най-ефективно при заразени с COVID-19, които не са лекувани с антивирусния препарат ремдeсивир или с кортикостероиди, които да потискат вероятността да се развие възпаление при тежко болните пациенти.
Намериха връзка между кръвната плазма и мутациите на коронавируса
„Това лечение беше ефективно в началото на пандемията, когато не се прилагаха други терапии“, обяснява имунологът д-р Лизе-Анне Пирофски, която е и съавтор на изследването. Тя добавя, че ранната терапия с плазма е добър вариант и вероятно ще помогне, особено при по-възрастни пациенти, които не са в много тежко състояние.
Кръвна плазма от хора, които са се възстановили от заболяване, се използва за лечение на инфекциозни заболявания повече от век. Смята се, че преболедувалите сериозна инфекция са изградили антитела, които се намират в кръвта им. Чрез преливането ѝ на наскоро заразени или болни пациенти, образуваните антитела могат да осигурят на имунната система необходимия стимул, за да се пребори с вируса.
През август миналата година американското Управление за контрол на храните и лекарствата разреши използването на реконвалесцентна плазма за лечение на пациенти с COVID-19, настанени в болница. Тя се прилага обаче при условие, че събраната плазма съдържа високи нива на антитела срещу новия коронавирус.
Проучвания показаха, че тази терапия е ефективна при тежко болни пациенти, въпреки че здравните власти в САЩ спряха изследванията с мотива, че няма клинична полза.
Oткриха пациент с уникален имунен отговор на ковид - 19
Лизе-Анне Пирофски и колегите ѝ сравняват резултатите на 463 хоспитализирани пациенти с новия коронавирус, лекувани с реконвалесцентна плазма, и на други 463 души, които са получили плацебо или фалшиво преливане. Участниците започват лечение в рамките на седем дни след първите симптоми на вируса и до три дни след постъпването им в болница. При пациентите, на които е прелята плазма с високи нива на антитела срещу COVID-19, е до 70% по-голяма вероятността да изпълнят критериите на СЗО за клинично подобрение в рамките на 28 дни в сравнение с тези, получавали плацебо, показват данните.
Малко под 10% от пациентите, получили плазма, съобщават за усложнения, различни от трансфузионни реакции, като зачервяване около мястото на инжектиране, в сравнение с 8% от тези, които са получили плацебо.
На базата на данните реконвалесцентната плазма трябва да се счита за лечение от първа линия при инфектирани с COVID-19, които са „достатъчно болни, за да бъдат приети в лечебно заведение“, но чиито симптоми не са се развили до точката, в която са необходими ремдесивир или кортикостероиди, обяснява д-р Пирофски. Според нея „това е прозорецът, когато реконвалесцентната плазма ще бъде най-ефективна“.
Данните от изследването са публикувани в Списанието на Американската медицинска асоциация – Вътрешни болести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!