Коронавирусът е бил в Европа още през 2019 г.
Източник: iStock/Getty Images
61

О т Франция, Италия и Швеция днес се появиха сигнали, че болни от Ковид-19 в Европа е имало още в края на 2019 г.

Френска болница извърши повторен анализ на проби от пациенти с пневмония и откри, че е лекувала пациент с Ковид-19 още на 27 декември, близо месец преди френското правителство да съобщи за първите случаи, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Ив Коен, началник на отделението по реанимация в две парижки болници, заяви пред телевизия Бе Еф Ем, че учените са извършили повторен анализ на пробите от 24 пациенти, лекувани в периода декември 2019 - януари 2020 г. Пробата на един от тях, взета на 27 декември, е била положителна, съобщи той.

Става дума за 42-годишен пациент, се съобщава в изследването, публикувано в международното научно списание. Това доказва, че Ковид-19 се е разпространявал във Франция в края на декември 2019 г., месец преди първите официално потвърдени случаи, отбелязват авторите.

Броят на жертвите на Ковид-19 във Франция достигна 25 201, като за последните 24 часа са регистрирани 24 жертви, съобщи днес френската здравна служба. Натоварването на реанимациите продължава да намалява, като броят на приетите в болница пациенти с Ковид-19 е намалял със 123. Броят на тежките случаи обаче остава висок, като достига 3696, се отбелязва в съобщението.

Шведският държавен епидемиолог Андерс Тегнел коментира днес, че няма да се изненада, ако Швеция, подобно на Франция, има изолирани случаи на коронавирус още през ноември миналата година.

"Мисля, че можете да намерите отделни случаи сред пътували до Ухан през ноември и декември миналата година", казва той, цитиран от Телеграф.

Как се предава коронавирусът, какво да не пипаме

Болен от Ковид-19 е имало в Италия още през декември, пише италианският в. "Република". Става дума за жена на име Силвия Барбагало, която сама разказва историята си в дълъг пост в профила си във Фейсбук. Жената, която по професия е организатор на различни културни събития, разказва, че през втората половина на декември се е върнала ог пътуване до Африка със сина си. На 24 декември вдигнала висока температура и постепенно започнала да развива белодробна инфекция, но бързо е била излекувана с помощта на парацетамол и кортизон. По това време никой в Италия не говори за коронавирус или за Ковид-19 През януари и февруари Силвия е ходила на няколко пъти по работа в Милано. На 21 февруари в Италия е диагностициран първият заразен с коронавирус пациент и за кратко време страната е обхваната от епидемията.

Кой дезинфектант е ефективен, как да го разпознаем

На 6 март преди страната да влезе в пълна изолация заради коронавируса, Силвия си е направила тест от типа тампон или чрез взимане на секрет, но той бил отрицателен, което означавало, че към момента у нея не е имало активна зараза. В последните дни на общонационалната изолация синът на Силвия се разболял, вдигнал висока температурата и тогава тя решила цялото семейство да се изследва в частна лаборатория. Самата Силвия прави серологичен тест, който показва наличието на антитела в организма й и че има прекарана инфекция, но преди известно време. Според Силвия това е станало именно през декември при връщането й от Танзания, а не в последващите два месеца, когато тя е пътувала по работа в Милано. Силвия смята, че не е изключено да има и други случаи като нейния в Италия.

Европа събра 7,4 млрд. евро за ваксина, Мадона дари 1 милион долара

Миналия месец италиански учени намекнаха, че в Италия заразата може да е била още от октомври.

Коментари 61
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

61 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Италия разследва тероризъм след взрив на танкер от Русия

Италия разследва тероризъм след взрив на танкер от Русия

Свят Преди 5 минути

Две експлозии са причинили пробойна под ватерлинията на корпуса

Човек на Тръмп оглави ФБР

Човек на Тръмп оглави ФБР

Свят Преди 13 минути

Начело на бюрото застава верен съмишленик на американския президент

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

Доживотен затвор за мексиканец, убил ММА-боец в Хасково

България Преди 2 часа

Става дума за предумишлено убийство

<p>НС отхвърли предложение България да напусне СЗО</p>

Здравната комисия в парламента отхвърли прекратяване на споразумението със Световната здравна организация

България Преди 2 часа

Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Русия: Нямам да приемем войски на НАТО в Украйна

Свят Преди 3 часа

Песков: Това придобива съвсем различен смисъл от гледна точка на нашата сигурност

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

Голям пожар в блок в София, евакуираха сградата

България Преди 3 часа

На място има 5 пожарни и 2 линейки

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

България Преди 3 часа

Двамата са настанени в болница, като по данни на лекарите няма опасност за живота им

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

България Преди 4 часа

ГДБОП арестува над 10 лица, като са повдигнати обвинения на 7 от тях

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Технологии Преди 4 часа

За първи път телекомът влиза и в класацията Топ 10 на независими доставчици за 2024

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

България Преди 4 часа

Това би означавало, че годишната винетка отново ще струва 97 лева

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Любопитно Преди 5 часа

Amazon MGM Studios ще има творчески контрол върху бъдещето на франчайза

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Свят Преди 5 часа

Колумбия в тревога заради нарастващото насилие между въоръжени групировки

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Свят Преди 5 часа

61-годишният Кейдж е бил наясно с психичните проблеми на 33-годишния си син, но е позволил предполагаемото му агресивно поведение

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Свят Преди 5 часа

Много американци усещат тежестта на поскъпването

<p>Оперираха краля на Йордания&nbsp;Абдула II</p>

Кралят на Йордания Абдула II претърпя операция само дни след като посрещна второто си внуче

Свят Преди 6 часа

Той постъпи в Медицинския център „Крал Хюсеин“ за лечение на инцизионна херния

Снимката е илюстративна

Мистерия около преобърнат кемпер във Франция

Свят Преди 6 часа

„Никога не съм виждал подобно нещо през 22-годишната си кариера“