Р едовно мийте ръцете си, не докосвайте лицето си, кашляйте в кърпичка и си останете вкъщи, ако сте болни.
Всички тези предпазни мерки са ви пределно ясни като превенция, но една важна подробност липсва: не изпадайте в паника.
В извънредни ситуации първичният ни инстинкт е да защитим себе си, семействата и приятелите си. Следователно търсим информация, за да разберем каква е заплахата, как бихме могли да се превърнем в уязвими спрямо нея и така разбираме до каква степен сме застрашени, пише The Star.
В случая с коронавируса (Covid-19) огромният брой на заболели и починали, както и големият обем информация (с различно качество), засилват усещането за заплаха и подхранват чувството на уязвимост.
Всичко това води до паника. И точно там се крие истинският риск.
ВИЖТЕ В СНИМКИ КАК ЕМБЛЕМАТИЧНИ МЕСТА В ИТАЛИЯ ОПУСТЯХА
Паниката е най-опасната част при извънредните ситуации.
Тя кара хората да действат нерационално, води до недостиг на основни продукти, дава възможност за разпространяване на невярна или неточна информация, като създава огромно количество ненужна работа на обществените служби и спешните центрове.
При извънредни ситуации свързани със здравето, паниката може да прекъсне снабдяването с медикаменти, да запълни спешните отделения, да подхранва дезинформацията и по този начин да забави откриването на нови заразени. Което може да се окаже пагубно.
Общественият отзвук на коронавируса носи отличителните белези на тази паника.
Въпреки че хирургическите маски са временно ефективни срещу предаването на вируса, магазините в редица държави, включително в България, отчитат недостиг.
В световен мащаб недостигът на лични предпазни средства е толкова тежък, че Световната здравна организация (СЗО) отправи предупреждение, че ситуацията "оставя лекари, медицински сестри и други медицински работници на фронтовата линия, опасно неспособни да се грижат за пациенти с коронавирус".
Дезинформацията става все по-масова: Иран съобщи, че 24 души са арестувани за разпространение на слухове за вируса, а американски радиоводещ посочи, че коронавирусът не е нищо повече от обикновена настинка, "още един елемент за свалянето на Доналд Тръмп от власт".
По-тревожното е, че започваме да чуваме доклади на здравните служби от първа линия, които са изправени пред дълги периоди на изчакване в резултат на паниката от Covid-19, което води до забавяне в идентифицирането на възможните случаи на заразени.
Ефектите от тази паника може да продължат дълго след като извънредната ситуация приключи.
А на икономическия фронт разпадащият се борсов пазар представлява заплаха за финансовата сигурност, като засегнати може да бъдат хората с пенсионни влогове.
Десетки загинали в Иран, борили Covid-19 с алкохол
10 мита за коронавируса, на които да не вярваме
Как да се предпазим от коронавируса?
Опасни митове за коронавируса в интернет
Още по темата вижте във видеото от канала на divawoman във Vbox7.com.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!