Кой се страхува от ваксините срещу COVID-19
Източник: iStock Photos/Getty Images
22

П родължаващата пандемия от COVID-19 е едно от най-сериозните изпитания, пред които човечеството се е изправяло в съвременната си история. След като коварната болест отне живота на близо два милиона души, новината, че вече има разработени ваксини срещу нея, се очакваше да донесе единствено радост и успокоение. Много хора, обаче, не реагираха по този начин, тъй като се съмняват в ефикасността на ваксините и се опасяват, че те не просто няма да им помогнат, но дори ще им навредят. Лекари от цял свят не спират да повтарят, че тези притеснения са неоснователни, но думите им твърде често сякаш остават нечути.

Ако погледнем каква е ситуацията в САЩ – една от страните, които пострадаха най-тежко от пандемията от COVID-19, 85% от хората на над 65-годишна възраст са категорични, че ще се ваксинират. Това не е особено изненадващо – все пак именно те са най-сериозно застрашени от смъртоносната болест. Онези от тях, които живеят в домове за възрастни хора или други подобни институции, са сред първите, които имат възможността да се ваксинират. Всички останали, обаче – и стари, и млади, ще трябва сами да организират своите ваксинации. „Много хора смятат, че ако някой не се ваксинира, то причината за това са някакви негови страхове от евентуални странични ефекти. Това не е точно така – много хора просто забравят или нямат време да се ваксинират“, отбелязва професорът по поведенческа психология Кати Милкман.

Изследване, извършено от учени от университета „Рътгърс“ през 2010 г., предлага любопитно решение на този проблем. Участниците във въпросното проучване били разделени на две групи. Едните получили съобщения, че за тях са запазени противогрипни ваксини и могат да си ги поставят на точно определени дата и място, ако желаят. Хората от другата група пък получили имейли с линк към сайт, в който трябва сами да си запазят час за ваксинация. Впоследствие се оказало, че броят на ваксиниралите се хора от първата група били с 36 процента повече от тези във втората.

Друга ефективна тактика е постоянното напомняне. Милкман отбелязва, че през 2019 г. били проведено друго изследване, в което участвали около 500 жители на Кения, болни от туберкулоза. Те ежедневно получавали съобщения и телефонни обаждания, за да им се напомни да приемат предписаните им лекарства. В резултат, близо 96% от тях успели да се преборят с болестта.  

Несъмнено има немалко хора, които се колебаят дали да се ваксинират или не. Те може и да не споделят крайните мнения на т. нар. антиваксъри, но въпреки това изпитват известни притеснения по отношение на ваксините. „Изключително важно е властите да подходят внимателно към тези хора“, отбелязва Рупали Лимайе от университета „Джонс Хопкинс“. Тя дава за пример проучване от 2014 г., според което проведена информационна кампания в няколко града в САЩ, оборваща твърденията, че ваксини могат да причинят аутизъм, не е довела до увеличаване на броя на родителите, решили да ваксинират своите деца. Дори напротив – някои семейства станали още по-крайни във възгледите си за потенциалните рискове от ваксините.

„Лекарите трябва да демонстрират емпатия, да обяснят на своите пациенти, че около нас има много информация, особено в интернет. Част от тази информация е достоверна, друга – не. Лекарите са длъжни да изслушат притесненията на хората и да им обяснят това, които самите те знаят“, смята Лимайе. Фактът, че медиците са сред първите, които получават ваксини срещу COVID-19, е от особено голяма важност – по този начин те дават пример на всички останали. „Има редица изследвания, които показват, че хората често решават дали да застраховат своите домове или да си купят соларни панели, например, в зависимост от това дали техните съседи са направили подобно нещо. Същото се отнася и за ваксините срещу COVID-19“, смята Дитрам Шофеле от университета в Мадисън, Уисконсин.

Кризата с COVID-19 има и своя политически аспект. Пример и в това отношение са САЩ. Социологически проучвания сочат, че около 40% от привържениците на Републиканската партия не желаят да бъдат имунизирани. Според експертите, основната причина е поведението на президента Доналд Тръмп. Фактът, че той поставяше под съмнение сериозността на болестта, ефективността на предпазните мерки и данните за броя на заразените и загиналите повлия силно на неговите привърженици. Сега, много от тях повтарят думите на държавния глава и категорично отказват да се ваксинират. Политици и в други държави също изразяват съмнения доколко сериозна е продължаващата пандемия. „Подобна реторика е изключително безотговорна и може да коства живота на много хора. Всички трябва да разберат, че колкото по-скоро се ваксинираме, толкова по-бързо ще се върнем към нормалното ни ежедневие, а икономиката ще се съвземе от претърпените сътресения“, отбелязва Дитрам Шофеле.

Едно от най-големите предизвикателства, свързани с ваксините, е справянето с дезинформацията и разпространяването на новини с подвеждащо съдържание. На онлайн форум, организиран от Американската академия на науките, беше обърнато специално внимание на новината за двама медицински служители в Аляска с тежки алергични реакции след ваксинация срещу COVID-19. Според експертите, бързото й споделяне от голям брой хора е показателно и тя напълно е засенчила факта, че десетки хиляди други са били ваксинирани без никакви проблеми. „Политиците, медиите, социалните мрежи – всички трябва да се стремят да бъдат максимално обективни и внимателни, когато съобщават каквато и да било информация, свързана с пандемията. И най-важното – те са длъжни да бъдат съпричастни с притесненията на хората“, подчертава Рупали Лимайе.

След втората доза от ковид – ваксината, какво се случва

Лекар след ваксината: Чувствам се перфектно, нямам оплаквания

Колко са тежките реакции след ваксината срещу ковид - 19

Учени откриха защо COVID-19 протича тежко при някои хора

Коментари 22
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

22 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

"Изкуствено слънце“ достигна 100 милиона градуса в продължение на 18 минути на Земята

Любопитно Преди 2 минути

Постижението представлява значителен скок към използването на ядрения синтез като чисто, почти неограничено енергийно решение

Кръвта от стриди: Ново оръжие в борбата със супербактериите

Кръвта от стриди: Ново оръжие в борбата със супербактериите

Любопитно Преди 2 минути

Aнтимикробно резистентните инфекции причиняват смъртта на близо пет милиона души годишно

"Последният диктатор в Европа“: Кой е Александър Лукашенко?

"Последният диктатор в Европа“: Кой е Александър Лукашенко?

Свят Преди 8 часа

Той е на власт в Беларус от 1994 г.

<p>Тръмп със сериозни мерки срещу Колумбия</p>

Тръмп с мерки срещу Колумбия заради отказа ѝ да приеме депортирани нелегални имигранти

Свят Преди 8 часа

Колумбия обяви, че правителството му няма да приема полети с мигранти, депортирани от САЩ

Възрастен мъж загина при пожар в дома му в Пазарджик

Възрастен мъж загина при пожар в дома му в Пазарджик

България Преди 9 часа

Той е на 82 години и живеел сам

<p>Екзитпол от вота в&nbsp;Беларус (ВИДЕО)</p>

Екзитпол: Лукашенко печели изборите с 87,6% от гласовете

Свят Преди 9 часа

По данни на ЦИК избирателната активност е била 85,7%

<p>Къща за гости гори&nbsp;в село Орешак (ВИДЕО)</p>

Къща за гости гори в село Орешак

България Преди 10 часа

Няма данни за пострадали хора

<p>&quot;Майка ми се пожертва за мен&quot;: Бягство от влака на смъртта&nbsp;</p>

"Скочих от влака на смъртта": Оцелял от Холокоста разказва за необикновеното си бягство

Свят Преди 10 часа

Общо около 6 милиона души са загубили живота си по време на Холокоста

Ливан: 15 души са били убити при сблъсъци с израелските сили в Южен Ливан

Ливан: 15 души са били убити при сблъсъци с израелските сили в Южен Ливан

Свят Преди 10 часа

Въпреки насилието много хора се опитват да се върнат обратно в домовете си

Мъж е обвинен в убийството на университетска преподавателка

Мъж е обвинен в убийството на университетска преподавателка

Свят Преди 11 часа

"Тя може да си е отишла, но духът ѝ винаги ще остане жив"

<p>Георг Георгиев разговаря с премиера на Катар, какво обсъдиха</p>

Георг Георгиев разговаря с премиера на Катар

България Преди 11 часа

Георгиев даде висока оценка на продължаващите интензивни усилия на Катар за насърчаване на мира в Близкия Изток

<p>Ограничават движението в посока Кулата през тунел &quot;Железница&quot;, ето кога&nbsp;</p>

АПИ: Движението в посока Кулата през тунел "Железница" ще бъде ограничено за 24 часа

България Преди 11 часа

Трафикът в посока София ще се осъществява без ограничение през тунел "Железница"

В резултат на "външно влияние": Подводен кабел между Латвия и Швеция е повреден

В резултат на "външно влияние": Подводен кабел между Латвия и Швеция е повреден

Свят Преди 11 часа

Кабелът е свързвал латвийския град Вентспилс с шведския остров Готланд

Адвокатът на Дебора Михайлова: Има опасност Георгиев да напусне страната

Адвокатът на Дебора Михайлова: Има опасност Георгиев да напусне страната

България Преди 12 часа

Той уточни, че по закон обвиняемият може да прекара в ареста до 2 години, а Георгиев е задържан от година и седем месеца

След убийството в Саутпорт: Великобритания затяга законите за купуване на ножове

След убийството в Саутпорт: Великобритания затяга законите за купуване на ножове

Свят Преди 12 часа

Мярката ще бъде въведена, след като тийнейджър се призна за виновен за убийството на три момичета