О т службата за контрол на заболяванията в Китай съобщиха, че ефективността на китайските ваксини срещу ковид-19 в страната е ниска.
Водещият инфекционист Гао Фу обяви на пресконференция, че се обмисля смесването на ваксините, като начин за повишаване на ефективността им.
Китай разработи четири различни ваксини, които са одобрени за обществена употреба, въпреки че тестовете им в други държави сочат ефективност дори под 50%.
По-късно Гао каза, че думите му са били погрешно интерпретирани.
Рекорд: 4,6 млн. поставени ваксини само за ден
Повече от 100 милиона души в Китай са получили поне една инжекция от ваксина срещу ковид-19. За първи път обаче официално лице признава, че ефективността на китайските ваксини е ниска. Гао заяви, че ваксините „нямат много високи нива на защита”.
Той обясни, че стъпките за „оптимизиране” на процеса на ваксиниране могат да включват, освен комбиниране, промяна на броя на дозите и продължителността на времето между отделните инжекции.
Впоследствие контролирани от държавата китайски медии публикуваха негово изявление, в което той се опровергава, като казва, че „степента на защита на всички ваксини в света понякога е висока, а понякога ниска” и че казаното от него на пресконференцията е „чисто недоразумение”.
При малко данни, публикувани в международен план, ефективността на различните китайски ваксини е несигурна. Тази на „Синовак” например показа при опити в Бразилия, че е ефективна само 50,4%, съвсем малко над прага от 50%, необходим за регулаторно одобрение от Световната здравна организация.
FDA: Няма връзка между "Янсен" и тромбозите
По-късно в Турция и Индонезия беше обявено, че ваксината е ефективна между 91% и 65%. Трябва да е ясно обаче, че и двете държави разчитат много на препарата от Китай. Турция даже планира да го произвежда.
Има голяма разлика между китайските ваксини и останалите. Докато другите ползват по-нови технологии, тези, разработени в Китай, са от традиционния вид - прилагат умъртвени вируси на ковид-19 и слабо токсична субстанция като активатор на имунния отговор.
Досега нито една такава ваксина срещу коронавируса не е показала достатъчна ефективност в лабораториите на Запада или Русия.
ЕМА прави преглед на тази ваксина заради случаи на тромбоза
От международно одобрените ваксини най-малка ефективност – минимум 62%, засега показва британската „АстраЗенека”, като тя е и най-евтината, с цена на доза около 4 долара. Ваксинационният цикъл предвижда поставяне на две инжекции.
Малко по-висока е ефективността на ваксината на „Янсен” – минимум 72%. Тя се поставя еднократно.
Германия е готова да закупи ваксини „Спутник V”
Ваксината „Спутник V” на руската компания „Гамалея” показва ефективност от минимум 91,6%, при цена около 10 долара на доза. Ваксинационният цикъл предвижда поставяне на две инжекции.
И трите горепосочени ваксини са ДНК. Те използват обвивка от вируси на настинка – т. нар. вектор, в който е поставена ДНК. Тя замества част от собствената ДНК на човешката клетка, като я кара да започне да произвежда протеина на шипа на коронавируса, докато загине. Така ДНК ваксините предизвикват имунен отговор и образуване на антитела, способни да идентифицират протеина на шипа, които са ефективни и срещу ковид-19.
Ваксината на „АстраЗенека” беше свързана с неочаквана странична реакция – тромбози, които при единични случаи могат имат фатален изход. Предполага се че, тази странична реакция се дължи на използвания вектор – обвивка от вирус на настинка при шимпанзетата.
Изследват риска от алергии към "Модерна" и "Пфайзер/ Бионтек"
Разработени по най-новата технология и с най-висока ефективност са иРНК ваксините. При тях вместо ДНК се използва информационна РНК. А вместо вирусни вектори – липидни капсули. Технологията се счита за по-слабо рискова, тъй като иРНК не променя човешката ДНК, а само препрограмира клетки да започнат да произвеждат протеина на шипа на коронавируса. Двете иРНК ваксини показват ефективност от минимум 95% срещу ковид-19 след втората инжекция.
"АстраЗенека" ще се прилага с повишено внимание при жени под 60 г.
Цените им обаче са по-високи, съответно около 20 долара за доза от тази на „Пфайзер” и „Бионтек” и около 33 долара за доза, от тази на „Модерна”.
Тук проблем представляват и транспортните разходи и логистика, тъй като за дългосрочното съхранение на първата ваксина е необходима температура под минус 70 градуса, а на втората, под минус 20 градуса по Целзий.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!