К ои варианти на COVID-19 са разпространени у нас. Темата коментира Мария Николова от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
"През първата седмица на април в Националния център по заразни и паразитни болести бяха изследвани 365 клинични материала от цялата страна. При почти 100% от пробите е установен британският вариант на вируса. Засега нямаме нито бразилската, нито южноафриканската мутация", обясни Николова в предаването "Събуди се" по NOVA.
Тя обясни и какво представлява румънският вариант на COVID-19.
"При нашумялата наскоро румънска мутация става въпрос за замяна само на една аминокиселина в най-чувствителната част на вируса. Това води до промяна на силите на взаимодействие. Тоест, вирусът се свързва по-здраво с клетките. Това донякъде пречи на протективните антитела, които сме образували срещу стария вариант", поясни Николова.
"Засега знаем, че актуалните ваксини действително са по-ниско ефективни срещу южноафриканския и бразилския вариант. Смятам обаче, че нивото на защита, което ще се постигне с настоящите препарати, ще бъде достатъчно, за да се избегнат усложнения от вируса", каза още професорът. По думите й една доза не е достатъчна.
Къде и как се заразяват хората.
"Градският транспорт е сред най-големите инкубатори на заразата", потвърждава д-р Ирина Гайтаневска от РЗИ. Тя отговаря за контрола на заразните болести, но COVID-19 се оказва трудно контролируем, посочва NOVA.
Следващото място, където е възможно да се заразим, е работното. Някои работодатели връщат служителите си обратно в офиса, където прекарват по 8 часа. И дори да са бдителни в първите два, то в един момент човек се отпуска.
Д-р Гайтаневска напомня, че на работно място няма мярка, която да осигурява повече защита от личната отговорност.
"Когато човек не се чувства добре, просто не трябва да ходи на работа. Докато не се отуичм да боледуваме на крак, никакви мерки не могат да са ефективни, особено в училищата", категорична е лекарката.
Не е лесно и да си дете по време на пандемия. Дъщерята на д-р Гайтаневска е гимназистка. Освен професионални, тя има и лични наблюдения до каква степен заразата се разпространява в училищата.
"Не можем да кажем, че са най-големите огнища на зараза. Децата носят маски, защото това стана някакъв вид мода", обясни лекарката.
А за детските градини забелязва ключова тенденция, тъй като част от работата й е да определя кръгове от контактни лица.
"Повече боледува персоналът. Децата бяха малко набедени", коментира още д-р Гайтаневска.
Друго място, където се събират много хора, но е абсолютно неизбежно, е магазинът.
"Там също има голям човекопоток и е затворено пространство. Няма голяма възможност за проветряване и няма контрол дали влизат болни хора", коментира д-р Гайтаневска.
Където и да обикаля всеки от нас, в крайна сметка се връща у дома.
Според проучване на института Робърт Кох именно това е най-вероятното място, където можем да се заразим. Тяхното проучване се базира данни от края на миналата година в Германия. Проучванията в Южна Корея също виждат частните домакинства в центъра на инфекцията, където "има шест пъти по-голяма вероятност да се заразят с COVID 19, отколкото другаде".
"Домът е мястото, където дистанцията е скъсена. Седим на една маса с нашите близки, нямаме задръжки в близките отношения с тях и е нормално да създадем риск от предаване на вируса”, каза студентът по медицина Васко Величков.
"Ние се прибираме, измиваме си веднъж ръцете и мислим, че всичко е наред и сме приключили. Има значение обаче кога ще си свалим маската, кога ще се преоблечем, кога ще се пипнем по лицето, косата и дрехите, с които цял ден сме били навън", обясни д-р Гайтаневска.
COVID-19: Много починали, 2803 са новите случаи
ЕМА прави преглед на тази ваксина заради случаи на тромбоза
"АстраЗенека" ще се прилага с повишено внимание при жени под 60 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!