У чениците, преболедували COVID-19 и тези, които са с поставена ваксина, няма да се тестват на входа на училищата при възстановяването на присъственото обучение.
Това заяви по БНТ министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, който от понеделник вече е академик на Българската академия на науките.
Той допълни, че около 4% от големите ученици вече са имунизирани срещу коронавирус.
"Досега съпротивата срещу тестването на децата винаги е била 100% и трябваше да се съобразяваме с нея, а в момента изборът е учениците да са в училище и да се тестват или да са вкъщи. Ще дадем този избор на родителите и нека го направят. В началото на годината, ако бяхме казали, че трябва да се наложат тези тестове, щеше да има революция, бунт, и нямаше да имаме достатъчно аргументи да кажем, че това е наложително. Сега заболеваемостта е такава, че не можем да пуснем децата в училище без тези тестове, защото те ще се разболеят и последствията може да бъдат много тежки", допълни министърът.
"В понеделник беше подписано постановлението на Министерския съвет, средствата за тестовете са осигурени и още днес ще напишем писмото - точно колко теста от кой вид ще поръчаме. Два са основните типа тестове за учениците и те се използват вече в две столични училища - в 51-во и 119-то, като те се различават съществено", каза министър Денков.
Той отбеляза, че има дискусия - дали да вземем само от единия тест или от двата вида.
"Днес със сигурност ще поръчаме единия от типовете тестове, а със социалните партньори в образованието ще обсъдим дали да поръчаме и от втория вид тест. Ако родителите разберат, че това е правилният начин, ще има още поръчки на тестове и за учениците от пети до седми клас. Такива тестове се използват в Германия, в Австрия и в много други страни", отбеляза образователният министър.
Той обясни, че учениците ще се тестват два пъти седмично - в понеделник и в четвъртък,
в първия час, като с това ще се занимават учителите. При единия от тестовете ще трябва още един или двама човека да им помагат, защото един учител няма да може да се справи. При теста, който е от типа на четка за зъби, учителят може да се справи и без да му е необходима помощ.
"Децата, които са преболедували, със съответния документ, и децата, които са ваксинирани - вече това са над 4% от учениците, те няма да бъдат тествани и ще влизат с документа, че са преболедували и имат защита", съобщи министър Денков. Той каза, че "имаме 17 деца, починали от COVID-19, имаме и над 150 деца, които в момента са в болница, и не можем да позволим "взрив" в училищата на болни деца, защото това ще има много тежки последствия".
"За по-големите ученици също ще се използват тези тестове, които са за учениците от първи до четвърти клас", съобщи министър Денков. Той заяви, че амбицията на Министерството на образованието и науката е през следващата седмица в клас да се върнат учениците от първи до четвърти клас, а след това би трябвало да се завърнат и учениците от пети до седми клас, ако "всичко е наред".
"През последната седмица има ускоряване на процеса на ваксиниране на учителите. Той беше със сравнително добро темпо до 15 септември, след това обаче практически "замря", а сега има ускорение на този процес", коментира образователният министър.
Проф. Николай Денков заяви, че ще иска ясен план от ректорите за това как ще бъдат отворени за присъствено обучение университетите със зелените сертификати.
"Въпреки масовото тестване, задължителното носене на маска в училище остава докато не спадне заболеваемостта", заяви още министър Николай Денков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!