48

Н ад 200 млн. потвърдени случая в световен мащаб и около 4,5 млн. жертви. Това е тъжната равносметка от продължаващата вече близо две години пандемия от COVID-19. И докато опитите за окончателното справяне с опасната болест продължават, въпросът какъв е произходът на заразата все още няма категоричен отговор и не спира да подхранва редица конспиративни теории. Според повечето учени, няма основание да се смята, че COVID-19 е изкуствено създаден, но много хора са на противоположното мнение.

Липса на достатъчно доказателства

В края на август тази година американското разузнаване представи заключенията от своето разследване за произхода на COVID-19. Според доклада, смъртоносната болест не е разработена като биологично оръжие. Експертите, участвали в изготвянето му, отбелязват още, че вирусът вероятно не е генетично модифициран, но „няма достатъчно доказателства, за да се даде една или друга оценка“. Разузнавателните служби също така не са стигнали до общо заключение относно произхода на заразата, тъй като „мненията им се разминават“. Данните, с които разполагат, сочат, че две хипотези са еднакво правдоподобни: „естествен контакт със заразено животно и инцидент в лаборатория“.

Проучване в Ухан с нови разкрития за COVID-19

Установяването на произхода на вируса е от огромно значение. Това не просто ще помогне за овладяването на настоящата криза, но и ще допринесе за предотвратяването на бъдещи пандемии. Ако източникът на заразата се окаже прилеп, както предполагат редица експерти, то това ще покаже нагледно колко опасен може да бъде контактът между диви животни и хора, живеещи и работещи в близост до естествения им хабитат. Подобно разкритие ще засили и натиска върху властите по цял свят да наложат повече ограничения върху изсичането на горите и разширяването на градовете. Ако пък се окаже, че вирусът е изпуснат в резултат на лабораторен инцидент, то това би довело до затягането на мерките за сигурност.

Размяна на обвинения

Един от основните изводи в доклада на американското разузнаване е, че властите в Китай не са знаели за новата болест преди избухването на пандемията, но няма как да се даде окончателна оценка за произхода на COVID-19 без помощта на Пекин. Според САЩ, азиатската държава „възпрепятства глобалното разследване, не иска да споделя информация и обвинява други страни“. Китайските власти пък са на мнение, че международната общност използва темата за пандемията, за да упражнява политически натиск върху тях.

5 опасни мита за COVID-19 и защо не трябва да им вярвате

Доказателство, че COVID-19 е изпуснат от лабораторията в Ухан?

За никого не е тайна, че отношенията между САЩ и Китай през последните години се влошиха значително. Това затруднява изключително много работата на експертите, опитващи се да установят произхода на смъртоносната болест. „Фактът, че липсата на прозрачност пречи на разследването, е наистина разочароващ. Темата, за съжаление, се политизира твърде много“, отбелязва вирусологът Дарил Фалзарано. Повечето експерти непрекъснато повтарят, че не бива да се правят прибързани заключения, а установяването на произхода на зарази като COVID-19 е сложна задача и може да отнеме няколко години.

Институтът в Ухан

По-рано тази година, екип на СЗО посети китайския град Ухан, където беше регистриран първият случай на COVID-19. Според резултатите от тяхното разследване, предаването на болестта от прилеп на друго животно и оттам – на човек, е най-вероятната хипотеза за избухването на пандемията, но трябва да бъдат извършени „по-специфични анализи“. От СЗО също така обявиха, че вероятността вирусът да е бил изпуснат от лаборатория е „изключително малка“. Това тяхно заключение беше подложено на ожесточени критики, тъй като според редица учени е твърде рано да се поставят подобни оценки, а и няма достатъчно доказателства, за да бъде отписана тази теория.

Откъде дойде COVID-19

Фактът, че в Ухан се намира един от най-модерните институти по вирусология в света, повдига много въпроси. Част от него е единствената лаборатория в Китай, сертифицирана по стандарта BSL-4 – най-високото ниво на биологична безопасност. Учените, работещи в подобни лаборатории, изследват някои от най-опасните болести, познати на човечеството. Според разследване на вестник „Уолстрийт джърнъл“, няколко седмици преди да бъде официално съобщено за избухването на пандемията, трима сътрудници на института са постъпили в болница с остри симптоми на COVID-19. Властите в Китай отрекоха това и на свой ред обвиниха САЩ в разпространяването на лъжи.

„Много хора смятат, че наличието на подобен комплекс близо до мястото, откъдето тръгна пандемията, е твърде съмнително съвпадение. Всъщност, обяснението е много просто“, отбелязва вирусологът Кристиан Андерсен от изследователския институт „Скрипс“ в Калифорния и добавя: „Има лаборатории в близост до местата, където съществува опасност от избухването на огнища на опасни болести. Именно това са и местата, където те трябва да бъдат изследвани“. Той подчертава, че Ухан е многолюден град, в който има няколко пазара, на които се продават диви животни (предполага се, че COVID-19 е тръгнал именно от такъв пазар). Освен това, в района през годините са регистрирани няколко случая на подобни коронавируси.

Пет неща, които трябва да знаете, ако си сложите трета доза ваксина срещу COVID-19

СЗО: Не можем да принудим Китай за повече данни

Все пак няма как да се отрече, че през годините лабораторни инциденти са се случвали нееднократно. В Сингапур, Тайван и Китай няколко учени, които изследвали вируса на ТОРС (Тежък остър респираторен синдром), били случайно заразени по време на своята работа. През 2014 г. пък десетки лабораторни работници в американския град Атланта били изложени на риск от заразяване с антракс в резултат на нарушение на процедурите за безопасност. „Исторически погледнато, лабораторните инциденти не са нещо нечувано. За да разберем какво точно се е случило в Ухан, трябва да извършим по-задълбочени изследвания“, отбелязва вирусологът Джеси Блум от изследователския център „Фред Хътчинсън“.

Какво предстои да се случи?

Резултатите от няколко изследвания показват, че вирусът SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, вероятно е циркулирал още през октомври 2019 г. Ето защо от СЗО препоръчват да се търсят антитела срещу него в съхраняваните в Китай кръвни проби. Това ще помогне да бъде установена кога и как се е появила опасната болест, но проблемът е, че подобно изследване ще отнеме много време. „Може да анализираме данни в продължение на 10 години и пак да не открием нищо“, смята Фалзарано.

Каква е последната версия за произхода на коронавируса

СЗО не отхвърля вирусът да е изтекъл от лаборатория в Китай

Експерт: Вирусът е изпуснат от лаборатория в Ухан

Здравните експерти са на мнение, че трябва да се положат повече усилия за изследването на вирусите, разпространявани от животни в Източна и Югоизточна Азия. Става въпрос не само за прилепи, но и за панголини, норки, котки и зайци. Не бива да се забравят и фермите за диви животни, които продават своите продукти на пазари като този в Ухан. „Колкото и неприятно да звучи, истината е, че все още нямаме почти никаква представа както точно се е случило. По тази причина няма как да изключим нито една възможност“, подчертава в заключение Блум.

Коментари 48
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

48 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 5 минути

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 35 минути

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 1 час

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 1 час

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 1 час

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 2 часа

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 2 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

<p>Нетаняху: Това е морален провал</p>

Нетаняху: Това е морален провал

Свят Преди 2 часа

Израелският премиер заяви, че заповедта за арест на МНС няма да попречи на Израел да се отбранява

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 2 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 3 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 3 часа

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 3 часа

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 3 часа

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

<p>Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък</p>

Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък

България Преди 3 часа

Какво време ни очаква в края на седмицата

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 3 часа

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне