Е динственият възможен начин да приключи кризата с пандемията от новия коронавирус и извънредните мерки за социална дистанция, е разработването на ваксина срещу заболяването.
Редица държави вече работят върху такава. Най-много средства за целта са предвидени в САЩ. Там се намират и водещите лаборатории.
Може би това е причината миналия месец американският президент Доналд Тръмп да обяви, че ваксината може да бъде готова за „три до четири месеца”.
Има ли връзка между БЦЖ и коронавируса (ексклузивно интервю)
Малко след това думите му бяха категорично опровергани от водещия американски експерт д-р Антъни Фаучи, ръководителят на Националния институт по алергии и инфекциозни болести.
Той заяви, че ваксина може да има най-рано след 12 до 18 месеца. Според редица други експерти обаче дори тази оценка на възможните срокове е прекалено оптимистична.
„Фаучи казва година до 18 месеца - мисля, че това е оптимистично”, коментира пред Си Ен Ен д-р Питър Хотес, водещ експерт по инфекциозни заболявания и разработване на ваксини в медицинския университет „Байлор”.
Проф. Кантарджиев: Нужни са месеци за ваксина срещу COVID-19
Д-р Пол Офит, един от създателите на успешната ваксина срещу ротавирус, е още по-категоричен.
„Когато д-р Фаучи каза 12 до 18 месеца, реших, че това е нелепо оптимистично”, посочва Офит. „И съм сигурен, че той мисли същото”.
Разработването на ваксини обикновено се измерва в години, а не в месеци.
Въпреки това на фона на икономическата блокада и продължаващата да се разпространява пандемия, общественият натиск, както и възможностите за финансиране пред учените са безпрецедентни.
На 16 март, само две седмици след изказването на Тръмп, първото финансирано от федералното правителство изследване за ваксина стартира в института „Кайзер Перманент” в Сиатъл. Седмица по-късно в изследването се включи и университетът „Емори” в Атланта. Тестове вече се правят с 45 доброволци. Фаучи коментира, че процесът е „стартирал с рекордна скорост”.
ЕС дава 140 млн. евро за разработване на ваксина срещу COVID-19
В Китай и Великобритания вече също се провеждат клинични изследвания за ваксини срещу коронавируса.
Проблемът е, че посоченият график е амбициозен в най-добрия случай.
„Не мисля, че това е правено някога в индустриален мащаб за 18 месеца”, казва д-р Амеш Адала, старши учен, фокусиран върху възникващите инфекциозни заболявания в Центъра за здравна сигурност в университета „Джон Хопкинс”. „Разработването на ваксини обикновено се измерва в години, а не в месеци.”
Изпитванията с ваксини традиционно започват с тестване върху животни, преди да стартира трифазен процес. Първата фаза включва инжектиране на ваксината на малка група от хора, за да се оцени безопасността и да се следи имунният им отговор. При втората фаза се увеличава броят на участниците - често до стотици и се включват повече членове на рискови групи. Ако резултатите са обещаващи, тестовете преминават към фаза три – изпитване на ефикасността и безопасността на евентуалната ваксина върху хиляди или десетки хиляди хора. Обикновено целият процес отнема между 8 и 10 години.
Докога ще продължи изолацията заради вируса
Д-р Емили Ербълдинг, експерт по инфекциозни заболявания в Националния институт по алергии и инфекциозни болести не противоречи директно на шефа си, но признава, че нещата не се движат по обичайния ред.
„Тъй като тук сме в надпревара за преодоляване на тази епидемия и ваксината е много важна, хората може да са готови да се възползват от възможността просто да преминат бързо във втора фаза”, признава Ербълдинг, „не се разглеждат всички данни. Така че за 18-те месеца разчитаме на ускоряване на нещата”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!