Н а 6 април имаме своеобразен рекорд – близо 8900 са новорегистрираните безработни. От тях над 6500 са по причина коронавирус. Ако се запази този ръст, очевидно вървим към екстремални стойности. Ние смятаме, че около 330 000 ще станат регистрираните безработни до края на годината и една голяма част от тях ще бъдат с минимално обезщетение.
Това обясни в предаването "Здравей, България" по NOVA президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той посочи, че от Конфедерацията искат изменение на минимална сума, която безработните получават на ден от 9 на 17 лева. Според него хората, които нямат право на обезщетение трябва да получат ваучери за храна. "Трябва да има и облекчения за самоосигуряващите се", категоричен президентът на КНСБ.
"Мерките на правителството за справяне с кризата са много добри, но не достигат. Трябва да се разширят мерките с пакет икономически и социални такива, които да са насочени към бизнеса и хората", посочи Димитров.
(Още по тази тема вижте във видеото по-горе).
Хората в неплатен отпуск могат да бъдат наемани на втори трудов договор
Преди това темата коментира пред NOVA главният юрисконсулт на Инспекцията по труда Николай Стоянов.
Той препоръча при прекратяване на трудовите договори служителите трябва внимателно да разгледат предложенията на работодателите им
Стоянов уточни, че при прекратяване на трудовите правоотношения по взаимно съгласие освободените служители губят част от правата си.
"Най-често срещаните нарушения са неизплащане на възнаграждения, неизплащане на обезщетения във връзка с прекратяването на трудовите договори и непредоставяне на документи, свързани с прекратяването им", обясни Стоянов.
По думите му работодателят не може да задължи едностранно служителите си да ползват неплатен отпуск.
"В случай, че той стори това, то за работника възниква правото незабавно да поиска прекратяване на трудовия договор. Така той получава пълни права и обезщетение за безработица", каза още Стоянов и уточни, че хората, които са в неплатен отпуск могат да започнат работа на втори договор при друг работодател. А заявления за прекратяване на такива може да се подават по имейл.
По думите му в Инспекцията по труда няма сигнали за подправяне на подписи от страна на работодатели. Те нямат право да принуждават служителите си да ползват неплатен отпуск.
Още по тази тема вижте във видеото:
Вече 581 заразени и 23 починали с коронавирус в България
Борисов нареди директорът на ББР да бъде освободен
По-леки мерки за фермерите и работниците на пазарите
Директорът на КРИБ: Мярката 60/40 ще заработи
Кой ще може да се възползва от мораториума върху кредитите
АИКБ и НФСБ: Така опашките от безработни ще растат
Променят схемата 60 на 40, безлихвени кредити за останалите без доходи
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!