У ниверситетската болница Хаджеттепе в Анкара публикува изследване с резултатите от третата фаза на изпитанията на прилаганата в Турция китайската ваксина "Синовак".
Ефективността на ваксината е 83,5% като превенция от заразяване, но тя предпазва на сто процента от евентуално тежко протичане на заболяването, съобщават турските учени.
Изследванията са започнали през септември м.г.
10 250 доброволци, 57% мъже и 43% жени със средна възраст около 45 г., са били ваксинирани и с истинска ваксина, и с плацебо.
На две трети от доброволците е била инжектирана истинска ваксина, най-малко една доза.
Посочени са и най-често регистрираните оплаквания от ваксинирането. Най-много - 9,8% са съобщили за отпадналост, 7,6 за главоболие, 3,8 за мускулни болки, 2,8 за температура, 2,4 за втрисане, 1,6 за болка на инжектираното място.
Първата пратка от ваксината "Синовак", която Турция купи от Китай, бе доставена в края на декември м.г., а кампанията по ваксинирането започна на 14 януари т.г.
Преди време турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа в отговор на критики срещу закупуването на китайската ваксина, бе посочил, че сигурността й е 91,25%.
Турция договори 50 милиона дози ваксина от Китай. По данни на турското министерство на здравеопазването към момента са поставени 9,38 милиона дози ваксина, като първа доза са получили 7,27 млн. души, а 2,11 милиона са получили и втората доза.
Фалшиви китайски ваксини са продадени на държави
Фалшиви ваксини - в Китай задържаха хора, заподозрени в продажбата им
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!