„Антителата не са единственият критерий и единствената защита на човека към коронавируса“, коментира пред радио „Фокус“ директорът на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
„При настоящия темп за седмица у нас се изследва 1 човек на всеки 500 души за коронавирус“, отчете проф. Кантарджиев.
Отново ръст на заразените с COVID-19 у нас, каква е ситуацията по света
По думите му това дава ясна представа за разпространението на заразата.
„България успя да направи достатъчно лаборатории за PCR“, отбеляза той. „Не само антителата доказват, че човек е имал контакт с вируса. Даже и да намаляват антителата в организма, при втори досег с вируса те много бързо се увеличават. При следващ контакт със същото заболяване много бързо се реагира и се образуват антитела“.
Случаите на COVID-19 може да достигнат петцифрено число
„Второто нещо, което трябва да знаем е, че при една част от вирусите, много вероятно и при коронавируса, водещ в защитата е клетъчният имунитет, а не хуморалният, който сме свикнали да търсим при някои бактериални инфекции. Антителата не са единственият критерий и единствената защита на човека към този вирус“, отбеляза проф. Кантарджиев.
Той уточни, че повишаването на броя на заболелите в края на миналата седмица се е дължало на обхващането на контактните лица на няколко клъстерни взрива в Северна и Южна България, както и членове на трудови колективи в предприятия.
„Слънцето и водата са врагове на коронавируса, морето е безопасно”, подчерта проф. Кантарджиев.
Според него сега разумните хора не се събират на закрито, не контактуват, не целуват и прегръщат приятелите си, които не са виждали по време на карантината. Проф. Кантарджиев препоръча да се спазват дезинфекция, дисциплина и дистанция.
Рекорден брой заразени с коронавирус в Северна Македония
„Спазването на мерки да не се събират много хора на закрито и при пряк контакт да се ползват маски, също така дезинфекцията и миенето, ще помогнат на високата температура, сухия въздух и слънцето да унищожим вируса и да спрем разпространението му, така че есента да се пазим само от внос. Морето, когато не се събираме много хора в затворени пространства, е безопасно. Няма страшно да се заразим, освен ако не се съберем 30 души дълго време на място без движение на въздуха. За да се зарази човек трябва да е в контакт с болен човек повече от половин час, на по-малко от 1,5 метра разстояние“, обясни проф. Кантарджиев.
Той допълни, че коронавирусът е намалил своята вирулентност и заболяването ковид-19 вече не протича толкова тежко.
Проф. Кантарджиев припомни, че пикът на заразата е бил в третата част на април. Според него няма да се допусне друг пик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!