"Спадът на антителата след имунизация не е болка за умиране - човек остава защитен. Ниското им ниво в кръвта няколко месеца след преболедуване или ваксинация не значи, че вече не си предпазен", заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по време на онлайн лекция. Тя бе на тема „Ваксини, имунизации - от основните принципи към новите разработки“, предаде NOVA.
Припомняме, че през декември проучване показа, че при ваксината, наречена mRNA-1273, която се прилага с две инжекции в интервал от 28 дни, броят на антителата избледнява с течение на времето, но това не е задължително причина за безпокойство. Директорът на NIAID Антъни Фаучи и други експерти заявиха, че е много вероятно имунната система да запомни вируса, ако бъде повторно изложена по-късно и след това да произведе нови антитела. Обнадеждаващо, проучването показа, че ваксината активира определен тип имунни клетки, които трябва да помогнат в така наречения отговор на паметта, но само по-дългосрочното проучване ще потвърди дали това наистина е така, информира NOVA.
Според проф. Кантарджиев до края на лятото може да имаме близо 2 милиона ваксинирани.
По думите му известните мутации на COVID-19 не пречат на ваксината. "Кръв от ваксинирани убива британския вариант", каза още той. И допълни, че вероятно няма да е нужно да се ваксинираме всяка година.
"В Европа няма да се допусне ваксина, която често ще предизвиква нежелани реакции, не дай си Боже трайни реакции на увреда на ваксинираните", каза още проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от Агенция „Фокус“.
"Пандемията от коронавирус нагледно показа на света какъв би бил животът ни, ако нямаше ваксини. Това щеше да е постоянно от раждането на европееца до дълбоката му старост маски, дезинфекция, отстояния. Дай Боже, това да не продължава, ако имаме достатъчно ефективна ваксина и най-вече, ако правилно обществото реагира на тази ваксинация и другите противоепидемични мерки", допълни той.
Проф. Кантарджиев обясни и разликите между ваксинация и имунизация.
"Имунизацията е, когато у един човек се създаде невъзприемчивост на заболяване. Имунитетът е широко понятие. Той може да се придоби чрез ваксиниране, преболедуване на заболяването или чрез т.нар. пасивен имунитет – да внесеш в организма подготвени антитела. Плазмата, която е при коронавируса, е създаване на пасивен имунитет у човека", даде за пример той.
По думите му ваксинацията се прави с цел предпазване от дадено заболяване.
"Ваксинация е, когато предпазваш някой с поставяне на ваксина. Целта е да се предизвика имунен отговор у имунизирания, да се предпази да не заболява или при някои ваксини правиш така, че и да се разболее, ще кара леко, защото организмът му е подготвен за среща с този микроб", поясни проф. Кантарджиев.
Кои хора да не се ваксинират
Да не се ваксинират срещу COVID-19 хора на имуносупресивна терапия и онкоболни на химиотерапия. Това становище изрази проф. Тодор Кантарджиев по време на онлайн лекцията, предаде БТА.
По думите му, за хора с автоимунно заболяване, което към даден момент се третира с лекарство за снижаване на имунитета, някои от ваксините не са подходящи. За всеки пациент, обаче, трябва консултация с лекар, който познава състоянието му, подчерта проф. Кантарджиев.
Болните от диабет биха могли да се ваксинират, допълни още той. По думите му страдащите от "Хашимото", които са на заместваща хормонална терапия, не са противопоказани за ваксина. Ако преболедувалият COVID-19 е бил в тежко състояние, е добре да се изчака три месеца и тогава да се постави ваксина. При наличие на достатъчно много ваксинирани или преболедували коронавирусната инфекция, няма да има циркулация на вируса, каза още проф. Кантарджиев.
Децата рядко боледуват от коронавирус, а ако са болни, заболяването протича леко, добави проф.Кантарджиев. По думите му сред децата би могло да се появи сърдечно усложнение, но много малко деца са засегнати от него. Лекарят допълни още, че в първата си година бебето е защитено от всички инфекции, с които е била в контакт майката и припомни, че в България всяко бебе е ваксинирано срещу 15-16 микроба.
Д-р Христова: Трябва да затегнем мерките, новият щам на ковид-19 засяга младите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!