Д иректорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев коментира пред Агенция „Фокус” развитието на епидемията от коронавирус в България. Той предупреди, че трябва да се очаква увеличение на смъртността от COVID-19 у нас.
„Преди месец в нашата страна боледуваха предимно млади хора, много малка част от тях попадаха в болници и още по-малка част от тях имаха нужда от интензивни грижи. В началото на юни, знаете, не беше изчакано още две седмици, за да бъдат потушени циркулиращите взривове в страната, а
бяха заразени млади хора главно на групови събития.
Коронавирусът взе 12 нови жертви в България
Говоря за балове, нощни заведения, футболни състезания с публика.
Лошото е това, което предполагахме и за което винаги съм предупреждавал, че младите хора ще заразят своите по-възрастни родители, баби и дядовци. Сега и благодарение на факта, че поради известни обстоятелства бяха допуснати взривове при по-възрастни хора, именно на това се дължи необходимостта по-голяма част от заболелите да бъдат лекувани в лечебни заведения, а и една много по-голяма част имат нужда от интензивни грижи”, обясни експертът.
Проф. Тодор Кантарджиев допълни, че Министерство на здравеопазването прави каквото е възможно за осигуряване на най-доброто лечение и най-добрата организация на управлението на кризата в момента.
СЗО: Този вирус е брутален, но няма мозък
„Числото на репродукция на COVID-19 у нас последните три седмици е около единица,
10 души заразяват не повече от 11”, добави още Тодор Кантарджиев.
„Има ли човек нужда от лечение в болница, има ли човек с тази инфекция нужда от интензивни грижи, обикновено болничният престой е доста дълъг и за съжаление понякога е с фатален край. Разбира се, за това можете да попитате „специалисти“, които 4 месеца говориха и продължават да говорят, че това е една лека инфекция, така-онака, няма нужда въобще от болнично лечение, няма нужда от карантина.
Какви са рисковете за сърцето след заразяване с COVID-19
А смисълът на това, което правим в момента – министерството, РЗИ, Националният център, всичките колеги лекари, които работят на този фронт –
трябва да хващаме колкото се може по-рано болните хора, да виждаме техните контакти,
за да можем да ограничим хората, които се предполага, че са заразени.
Това е начинът за борба с тази инфекция, която никога не съм казвал, че е много опасна, много страшна и много убийствена, но все пак представлява риск за рисковите групи – за възрастните хора, хората с хронични заболявания и най-вече хората с ракови и хематологични заболявания, както и хората в имунен дефицит.
Деца имат симптоми на COVID-19 в продължение на месеци
Именно затова правим каквото можем, именно затова последните 3 седмици имаме едно число на репродукция около единица. Така че 10 души заразяват не повече от 11. Но това е благодарение на усилията на медицинските работници и съзнанието на гражданите”, коментира директорът на Центъра по заразни и паразитни болести.
Проф. Кантарджиев отбеляза, че
в България се прави това, което се прави в Европа
и в развитите в медицинско отношение държави. Според него здравната система ще се справи с увеличаващия се брой пациенти, които имат нужда от хоспитализация.
СЗО: Все още има надежда за овладяване на коронавирус пандемията
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!