П етя Димова е името на един от първите ваксинирани жители на Солун.
Първата доза на българката, която работи в най-голямата болница в града, й била поставена на 4 януари. Втората, предстои да бъде на 26.
Лека болка на мястото на поставянето и силна надежда, че началото на края наречен COVID-19 наближава - така сънародничката ни описва усещането от поставянето на ваксината.
"В началото усещах някаква лека болка, където ме убодоха, при поставянето на ваксината и след това нищо. Абсолютно нищо. В деня, в който ме ваксинираха работих", разказва пред NOVA Петя Димова – Калогера.
Петя живее в Солун от 26 години. Работи в почистваща фирма. С началото на пандемията работните й задължения рязко поемат в друга посока.
"Поради липса на персонал ме прехвърлиха в университетската болница в Солун. И от началото на пандемията съм в постоянен контакт с COVID-19", казва Петя.
Задълженията на Петя и колегите й да са извършват постоянна дезинфекция - на нощните шкафчета, леглата, повърхностите и дори стените.
С времето Петя се научава да се пази - как правилно да поставя и след това да сваля предпазното си облекло.
Стриктно следва и съветите на медицинските сестри. Въпреки всичко обаче, когато ваксината пристига, не се поколебава да поиска да й бъде поставена.
"Имам две деца и двама внука. Не искам да бъда опасна за децата си. Персоналът на болницата е около 2000 души. Много малка част от тях не са ваксинирани. Мерките в момента не са облекчени. Магазините все още остават затворени", добавя Петя.
Още по темата вижте във видеото по-горе.
Обсъжда се поетапно разхлабване на мерките
Властите обясниха защо получихме по-малко ваксини от заявените
Какво представлява "Long COVID-19"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!