К оронавирусът губи 90% от способността си да заразява по въздуха в рамките на 20 минути, сочи британско проучване, цитирано от "Гардиън".
"The findings re-emphasise the importance of short-range Covid transmission, with physical distancing and mask-wearing likely to be the most effective means of preventing infection. Ventilation, though still worthwhile, is likely to have a lesser impact." https://t.co/hJBI4CsQFd
— Yarosh (@Yarimatahari) January 12, 2022
Според направена за първи път в света симулация на това как заразата оцелява след издишване от инфектиран, това се случва най-бързо в първите 5 минути, след като вирусът попадне във въздуха.
Рекорд на активните случаи на COVID-19 в България, починали
Изследването е на учени от университета на Бристол.
Откритията показват, че спазването на физическа дистанция и носенето на предпазна маска остават най-ефективните средства за предотвратяване на разпространението на COVID-19. Вентилацията също е от значение, но вероятно има по-малко въздействие.
Какво ще стане, ако всички се заразим с коронавируса
"Хората са се фокусирали върху недобре вентилирани пространства и мислят за предаване по въздуха от метри разстояние или в стая. Не казвам, че това не се случва, но мисля, че все пак най-големият риск е, когато сте близо до някого", обяснява водещият автор на проучването проф. Джонатан Рийд от университета на Бристол.
Нов стряскащ симптом на Омикрон
"Когато се отдалечите, не само аерозолът се разрежда, но вирусът става по-малко заразен", тъй като е изгубил част от способностите си с течение на времето.
Може ли COVID-19 вече да се третира като грип
Досега предположенията за това колко дълго оцелява вирусът в малки въздушни капчици се основаваха на проучвания, включващи впръскането му във въртящи се запечатани съдове.
Експерт: Омикрон не може да бъде спрян
С този метод американски изследователи установиха, че вирусът има способност да заразява и след три часа.
Подобни експерименти обаче не възпроизвеждат точно какво се случва, когато човек кашля или диша.
Ето защо хората карат по-леко Омикрон щама на COVID -19
Проф. Тодор Кантарджиев: Това е хубавото на Омикрон
СЗО: "Делтакрон" може да се окаже замърсена проба на Омикрон
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!