В аксината на "АстраЗенека" няма да се прилага при жени под 60 г., които са с повишен риск от тромбози. Всички лица, получили първа доза от тази ваксина, които не са проявили нежелани лекарствени реакции, могат да се реваксинират със същата ваксина.
Това заяви министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов на пресконференция след заседание на Националния ваксинационен щаб. На срещата с медиите присъства и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
"Лицата, които са ваксинирани с първа доза с ваксината и не желаят да получат втора доза от същата ваксина, могат да получат доза от ваксината на "Пфайзер" - не по-рано от 84 дни от първата доза на "АстраЗенека". Тогава ваксинацията ще се счита за завършена", каза още Ангелов.
"Лица, заболели от COVID-19, могат след 1 доза от ваксините с двудозов режим на имунизация, втората доза ваксина да се поставя не по-рано от 6 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата. Преболедували COVID-19 могат да се ваксинират с пълна имунизационна схема не по-рано от 3 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата", каза още министърът в оставка.
На въпрос има ли яснота какъв би бил резултатът от комбиниране на две различни ваксини, Ангелов заяви:
"Няма такива клинични проучвания до момента. Трябва да завършим процеса на имунизацията по някакъв начин. Това е вариантът, който сме възприели”.
По думите му тези, които не желаят да сложат втора доза, няма да се считат за имунизирани и няма да получат сертификат за завършен ваксинационен цикъл.
Костадин Ангелов уточни, че няма данни на ниво на ЕС за тромбози след втора доза на "АстраЗенека".
"Имунизирането с две различни ваксини цели получаване на имунен отговор", обясни проф. Мариана Мурджева от Медицински университет - Пловдив, и посочи, че смесването на ваксини ще бъде безпрецедентен избор за Европа.
"Единственият начин обаче при такива лица за завършване на имунизацията е да се приложи втора ваксина. Втората доза би имала бустер ефект и ще подпомогне имунната система да изработи много по-напрегнат отговор. От имунологична гледна точка би следвало да се образуват антитела", добави тя
"Има готовност през май да се възстанови работата на "зелените коридори" за ваксиниране срещу COVID-19, тъй като има нови доставки от ваксините", каза още Костадин Ангелов. По думите му през май ще има възможност да се правят по 50 хиляди дози на ден, а през юни - по 55 хиляди.
Относно ще има ли ново разхлабване или затягане на мерките, доц. Ангел Кунчев заяви следното:
"До предварително обявени мерки има още 10 дни. Възможни са движения и в двете посоки – и да вървим по график на разхлабване и да има отлагане. Продължава тенденцията на спад на заболеваемостта. Следим обаче броят на хората в лечебни заведения и интензивни отделения".
Пристигнаха нови доставки на ваксини срещу COVID-19
COVID-19: Рязък спад в процента на нови случаи
Кои мерки срещу COVID-19 разхлабват от днес
Там предвкусват нов свят - нито вирус, нито рестрикции
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!