„Истината е, че нашата имунна система представлява съвкупност от клетки и молекули. За нейното правилно функциониране е необходимо тези клетки да комуникират помежду си и с останалите клетки от човешкия организъм. Един от начините за това е чрез отделяне на различни белтъчни вещества, които ние наричаме цитокини. Това са малки белтъчни молекули, които се свързват с рецептори по повърхността на други клетки. В зависимост от това какъв е вредителят в нашата имунна система съществуват клетки, които могат да насочат отговора в една или друга посока“. Това обясни пред NOVA доц. Велизар Шиваров от Лабораторията по Клинична имунология към УМБАЛ „Софиямед”.
„Така наречената цитокинова буря представлява свръх отговор на определени клетки от имунната система. Основният играч в този случай са макрофагите - клетки, които живеят във всички тъкани на човешкия организъм. Те имат способност да засичат наличието на патогени”, посочи доц. Шиваров.
Вече 20 починали с коронавирус в България, 37 са излекувани
Силата на реакцията на макрофагите, отделящи цитокини, зависи от генетични фактори, възраст, общо здравословно състояние и дори годишния сезон.
„С напредване на възрастта тези клетки стават по-реактивни. Стареенето е процес, свързан с увеличаване на общото ниво на цитокини. Макрофагите са много повече и по-реактивни в организма през зимните месеци”, поясни доц. Шиваров.
Данните досега сочат, че повечето смъртни случаи, свързани с новия коронавирус, се дължат на респираторен дистрес синдром, предизвикан от цитокинова буря в белия дроб или други органи.
„Имунната система е мрежа и много трудно можем да говорим за активиране на едно звено от нея или потискане на друго. По-скоро говорим за модулация. Не е добре да се взимат средства, които могат да стимулират образуването на цитокини точно в този период. Например всякакви ваксинации според мен трябва да бъдат избягвани. Причината е, че ако човек се разболее съществува теоретичен вариант, при който заболяването да протече по-тежко след ваксинация”, предупреди доц. Шиваров.
„Не стимулирайте имунната система по никакъв начин. Тя може да реагира със свръхвъзпалителен отговор”.
Близо 16 хил. теста за COVID-19 са направени в България
„Витамин Д е нещо, което липсва на организма тези месеци. Има проучвания, които сочат, че той има само леко имуномодулиращо действие. Така, че той може да бъде вземан, без това да бъде абсолютизирано. За всичко останало не мога да бъда категоричен. Лично аз не взимам, нито моето семейство”, каза доц. Шиваров.
„Целта на вируса в момента е да оцелее. Ето защо той е високо заразен. Има голям шанс вирусът да остане като сезонна инфекция. Тъй като нашите мерки са насочени най-вече към тежките случаи, еволюционно рано или късно ще останат тези варианти на вируса, които са по-ниско патогенни”, смята доц. Шиваров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!