Б рюксел обмисля фискална помощ и намаляване на данъците в отговор на продължаващата енергийна криза. Това заяви в сряда европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон.
9 държави от ЕС отказаха да подкрепят реформи на пазара на електроенергия
Тя посочи, че до края на 2021 г. ще направи предложение за реформа на пазара на природен газ, която реформа има за цел да разреши въпроси, свързани със сигурността на съхранението и доставките на газ. Обмисля се и съвместно закупуване и съвместни газови резерви, наред с други неща, отбеляза Симсон, цитирана от БНР.
Цените на енергията ще продължат да растат през зимата и ще започнат да спадат постепенно през пролетта, каза още Кадри Симсон в пленарната зала на Европарламента в Страсбург.
"Булгаргаз" поиска ново поскъпване на природния газ с 32% от ноември
"Резервите на газ в Европа са около 75 на сто. Това е по-малко, отколкото средно през последните 10 години, но е достатъчно, за да се покрият нуждите през зимата. Зимният сезон е ключов момент, чиито промени трябва да се наблюдават внимателно", заяви тя по време на дебата, посветен на високите енергийни цени.
Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта,
че ЕС трябва да инвестира във възобновяеми източници, за да гарантира стабилни цени и по-голяма енергийна независимост в дългосрочен план.
Румен Радев: Вихри се невиждана криза
Според нея причината за високите цени на енергията са рекордните цени на газа. В словенския град Кран, където участва в срещата на върха ЕС- Западни Балкани, Фон дер Лайен подчерта, че цените на зелената енергия са спаднали през последните години и са стабилни:
„Досега е пределно ясно, че в дългосрочен план трябва да инвестираме във възобновяемата енергия, която ни дава стабилни цени и повече независимост, тъй като 90 на сто от газа в ЕС е внос, а ние сме господари на производството на зелената енергия“.
Директорът на Топлофикация: Трябва да има увеличение на цената на парното
Другата седмица Европейската комисия ще представи пакет от мерки за справяне с проблема, в т.ч. и омекотяване на последствията за най-уязвимите от енергийна бедност. Еврокомисар Симсон подчерта, че ЕС трябва твърдо да се придържа към целите си за постигане на 65 на сто възобновяемо електричество до 2030 година.
А по-рано днес еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон подкрепи предложението на Франция за отмяна на обвързването на цените на електроенергията с цените на газа на ниво ЕС.
"Смятам, че Франция поставя справедливо въпроса за разделянето на цените на газа и на електричеството. Този метод, който тя предлага заедно с още десет държави, е път в правилната посока", заяви Бретон в ефира на телевизия BFM. Според него, това би било полезно в контекста на енергийния преход и отказа от изкопаеми горива за отопление.
Еврокомисарят отбеляза също, че напрежението около цените на електроенергията в ЕС ще продължи през цялата зима, а тяхното намаляване може да се очаква едва през пролетта на 2022 г. Той призова за намаляване на данъчната тежест като компенсация на ръста на цените през зимата.
По отношение на предложението за закупуване на общо за ЕС количество газ, с каквото предложение излезе Испания, Бретон заяви, че не смята такъв ход за особено ефективен.
Той призна, че Европа зависи от руския газ, но припомни, че количествата съставляват 30% от общия обем, а останалата част от доставките идват от Алжир, Катар и САЩ. Еврокомисарят допълни, че не е против "Северен поток-2" и го смята за "добър", коментирайки предложението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна да бъдат предоставени допълнителни мощности по транзита на руския газ за Европа.
"Северен поток-2" е огромна инвестиция и за да се амортизира, ще са необходими 10, 20, 30 години, както и в случая с ядрената енергия", каза той.
Павлов: Този дълг заплашва да остави държавата без газ
По-рано Франция излезе с предложение за реформиране на пазара на електроенергия в ЕС,
по-специално за разделянето на цените на газа и електроенергията. Въпреки това девет държави от ЕС заявиха вчера, че няма да подкрепят подобно предложение и призоваха за ненамеса в устройството на вътрешните енергийни пазари. Вместо подобни реформи, държавите излязоха с общ призив Брюксел да предприеме повече мерки за пестене на енергия и да постигне 15% обединяване на пазара на електроенергия в ЕС до 2030 г.
От средата на септември цената на газа на спот платформите в Европа остава стабилно над 1000 евро за 1000 кубически метра, което само по себе си е безпрецедентно за ЕС. В същото време в пиковите моменти нивото на цените се приближиха до 2000 евро.
Според Европейската комисия годишните разходи на европейските граждани за енергия в някои страни вече са се увеличили с 500-600 евро, което надхвърля възможностите на цели групи от населението да ги плащат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!