Т ова е най-трудният период за мнозина в Европа. Десетки хиляди хора загубиха живота си, стотици хиляди бяха заразени, милиони загубиха работата си, а десетки милиони бяха ограничени до пределите на домовете си.
Здравната битка обаче е далече от своя край.
Някои части на Европа изостават в борбата с разпространението на коронавируса. В Обединеното кралство, Ирландия и Швеция броят на заразените продължава на нараства.
Самият премиер на Обединеното кралство прекара нощта в болницата. И е ясно, че много други хора на Стария континент ще се заразят, а някои, за съжаление, ще изгубят живота си.
Вниманието сега обаче се обръща към стратегията за излизане от пандемията.
Това пише в анализ за Euronews Дарън Маккафри.
Всичко досега не беше просто извънредна здравна ситуация, но и икономическа. Например, финансовият министър на Франция обяви в понеделник, че страната може да преживее най-голямата си рецесия след Втората световна война. Така че фокусът се насочва към въпроси като: как да рестартираме икономиките си; как да накараме бизнесите да заработят отново; как хората да се върнат на работа?
И всичко това докато властите се опитват да ограничат риска от възможната втора вълна от случаи на заразени с коронавирус.
Някои правителства започнаха работа по този въпрос.
Франция, Испания, Белгия и Финландия са сред многото от тях, които създадоха експертни комисии за проследяване постепенното облекчаване на мерките за карантина.
В понеделник Австрия стана първата страна в ЕС, която съобщи, че започва да възстановява икономиката си. По-малките магазини ще отворят вратите си до следващата седмица, докато всички търговци и търговски центрове ще започнат работа на 1 май.
Правителствата се опитват да постигнат добър баланс.
Колкото по-дълго икономиката на дадена държава остане затворена, толкова по-голям ще е броят на принудителните фалити на малкия бизнес. Като тук ефектът ще бъде още по-продължителен. Колкото по-голям е процентът на безработицата, толкова повече това ще ни струва в следващите години.
И не става въпрос само за икономическото въздействие.
Изолацията поставя под напрежение психичното здраве на хората, случаите на домашно насилие нарастват, засяга се образованието и перспективите за милиони млади хора. Всяко облекчаване на правилата ще става постепенно. Дания и Белгия например обмислят разделяне на класовете – както и на учебната година – на две, за да се организира по-добро социално дистанциране.
Но животът скоро няма да се върне към нормалното.
Лесни отговори няма, както няма все още и ясен път. Две неща обаче са очевидни. Първо, всички ние ще трябва да работим усилено, за да предотвратим втора вълна на заразени по-късно тази година. И второ, поставянето на неконкретни периоди на изолация са просто неустойчиви.
Броят на заразените с коронавирус у нас е 565
Световен ден на здравето: Подкрепете мед. сестри и акушерките
Още една ваксина срещу Covid-19 започва тестове
От първо лице: Как се прибраха българите, блокирани в Австрия
Урсула фон дер Лайен: България е пример, че солидарността все още е в сърцето на Европейския съюз
Приеха окончателно промени в Закона за извънредното положение, депутатите остават без заплати
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!