Т ежката форма на COVID-19 може да "подмами" имунната система да произвежда така наречените автоантитела, които имат потенциала в крайна сметка да атакуват здрави тъкани и да причиняват възпалителни заболявания, предаде Reuters, позовавайки се на американско изследване, публикувано в Nature Communications.
Изпълнителният директор на "Модерна" прогнозира край на пандемията догодина
Авторите му от Станфордския университет са открили автоантитела в кръвните проби на приблизително 50 процента от 147-те пациенти с Ковид-19, които са изследвали, и при по-малко от 15 процента от 41 здрави доброволци. При 48 пациенти с COVID-19 изследователите са взели кръвни проби през различни дни, включително в деня на приемането им в болница, което им е позволило да проследят развитието на автоантителата.
Обясниха защо вариантът Делта се разпространява толкова бързо
"В рамките на една седмица около 20 процента от тези пациенти са разработили нови антитела към собствените си тъкани, които не са били налични в деня на приемането им", отбелязва ръководителят на изследването д-р Пол Ац в съобщение за пресата.
Експертът отправя призив към хората да се ваксинират.
Антителата от иРНК ваксините намаляват, но други защитни сили остават в действие
"Човек не може да знае предварително, че когато се зарази с COVID-19, ще го прекара леко. В случай че развие тежка форма, той може да си създаде проблеми за цял живот, защото вирусът може да отключи автоимунитет. Не сме изследвали нито един пациент достатъчно дълго, за да знаем дали тези автоантитела все още са там година или две по-късно", казва специалистът, но отбеляза, че е възможно да се развие автоимунно заболяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!