„Аз това писмо го написах лично, но разбира се го съгласувах с хората, които са в тази група. Вече са около 18 хил.”, това коментира пред NOVA Симона Бонева. Дванадесетокласничката, заедно със своя връстничка, се срещна с премиера Бойко Борисов, апелирайки на абитуриентите поне да бъде разрешено да проведат изпращане, дори епидемията с новия коронавирус да не позволява бал.
Вчера Борисов нареди на министрите на образованието и здравеопазването да се погрижат желанието на зрелостниците да бъде изпълнено.
„Ние му казахме нашето желание да отпратим тези 12 години уважително. Те приеха много съпричастно идеята с нас. Проведохме разговор като големи хора. И съм безкрайно благодарна на премиера, че взе това решение”, сподели Симона.
Абитуриентите ще имат изпращане в училищата
„Разбираме този тържествен момент, колко е важен за учениците. Същевременно се абсолютно категорични, че трябва да опазим живота и здравето на всички деца, ученици, родители и учители. Обмисляме много внимателно с Министерството на здравеопазването как да направим това тържествено изпращане, което е важно явно за някои ученици и учители”, коментира Грета Ганчева от Министерството на образованието и науката.
„Имаме вече някои правила, които сме подготвили и обсъждаме все още. Най-важно е това събитие да се проведе на открито. Да бъде на достатъчно голямо разстояние и на обособени зони за отделните класове. Да няма физически допир между учениците и всички да бъдат с предпазни маски и ръкавици. Да има възможно най-малко учители и без официални лица и по възможност родители”, поясни Ганчева.
От министерството препоръчват изпращането на абитуриентите да се случи след провеждането на матурите. Всяко училище ще има право да избере дали да проведе такова събитие, както и да състави план и правила за провеждането му.
Хиляди абитуриенти с писмо до МОН, искат си баловете
Директорът на 18 СОУ в София Величка Стойчева увери, че в учебното заведение вече има изготвен план за изпращане на абитуриентите, но ще изчака указанията от министерствата на образованието и здравеопазването.
Според Стойчева е подходящо да присъстват само двама учители по физкултура, които да следят за организацията. Директорът и класните ръководители пък ще се обърнат към учениците чрез видеообръщение.
Много ученици също предпочитат да не присъстват на евентуалното изпращане.
„Въпреки че е доста тъжно и за мен, и за повечето ми връстници, няма да присъствам, защото смятам, че това ще застраши не само моя живот, но и живота на учителите и родителите ни. Не смятам, че едно изпращане е по-важно от човешкото здраве”, коментира ученичка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!