Как реагираме на стреса, причинен от COVID-19?
Източник: iStock/Guliver Images
1

К ризата с разпространението на COVID-19 далеч не е приключила и броят на заразените и починалите в световен мащаб продължава да расте. Въпреки това, в редица държави, сред които е и България, започна постепенно разхлабване на ограничителните мерки, наложени в борбата с опасната болест. Въпросът дали това е правилното решение или не е обект на разпалени дебати. Според едни, разхлабването на мерките е не просто полезно, но и задължително. Други, обаче, са на мнение, че това става твърде рано и последствията могат да се окажат тежки.

Въпрос на личен избор?

В голяма степен завръщането към нормалния ритъм на живот би трябвало да е въпрос на личен избор. Но има много хора, които дори и да искат да продължат да спазват стриктно всички ограничителни мерки, няма как да го направят. Пример за това са работниците, които са били временно съкратени или пуснати в отпуск и сега се завръщат по работните си места. Някои от тях може и да се страхуват от COVID-19, но необходимостта да изкарват пари за своята прехрана и покриването на основните си нужди ги принуждава да пренебрегнат всички свои притеснения. Проучване, извършено наскоро в САЩ, показа, че 44% от американците се страхуват, когато пазаруват в хранителни магазини, а 78% не биха се чувствали комфортно, ако се хранят в ресторант.

Признаци, че сте под стрес във времена на пандемия

Страхът от неизвестното

Хората реагират по различен начин, когато са изправени пред някаква заплаха. Някои имат склонността да омаловажават рисковете, което пък често ги кара да изпитват гняв. През последните седмици станахме свидетели на протести в редица страни, участниците в които изразиха своето недоволство от наложените ограничителни мерки. „Всяко нещо, което е непредсказуемо, увеличава чувството за риск“, смята Дженифър Лърнър, която е поведенчески психолог от Харвардския университет. Тя обяснява, че колкото и опасно да е дадено нещо, ако то е предсказуемо, хората не се притесняват от него. Но пандемията от COVID-19 не влиза в тази категория. Никой не може да прогнозира какво точно ще се случи и кога ще приключи тя. Това е повод за много притеснения. „Когато хората са с повишени нива на стрес за продължителен период от време, те все по-трудно осъзнават какви точно са последствията от действията им“, отбелязва Лърнър.

Под въздействието на емоциите

Повечето психолози в наши дни са единодушни, че емоциите са доминантен фактор при вземането на важни житейски решения. Изследвания показват, че в повечето случаи страхът увеличава чувството за риск, докато гневът го намалява. Каква е причината за това? „Страхът автоматично създава чувство на несигурност и безпомощност, хората започват да смятат, че не могат да въздействат на това, което се случва. Гневът пък създава обратното усещане. Когато човек е ядосан, той често започва да обвинява конкретна личност или група за неприятното събитие, предизвикало неговия гняв. Откривайки причината за своето недоволство, той се фокусира върху нея, което на свой ред води до намаляване на чувството за непредсказуемост“, отбелязва Лърнър.

В тази връзка от особено голяма важност е начинът, по който властите поднасят информацията, свързана с COVID-19. Лърнър посочва американския президент Доналд Тръмп като пример за това какво не бива да се прави в условията на настоящата пандемия. „Тръмп първо определи вируса като измама, след това федерални служители казаха, че маските не могат да предпазят никого. Сега, те не спират да повтарят колко опасен е вирусът и как трябва да се вземат всички необходими предпазни мерки. Подобни противоречиви изказвания са изключително вредни и оказват крайно негативно влияние върху обществото“, добавя Лърнър.

Помагат ли ни емоциите да вземаме правилни решения?

Емоциите определено могат да бъдат ценен помощник. Благодарение на чувства като страха, недоверието и гнева ние ще отскочим назад, ако бъдем заплашени, а подобна реакция може да спаси живота ни. Ако, обаче, тези емоции са твърде силни, те започват да имат негативно влияние и ни пречат да вземаме адекватни решения. Продължителното състояние на безпокойство може да доведе до повишено производство на кортизол (хормон на стреса), което пък вреди на имунната система. Освен това, хората в подобно състояние стават неспособни да различават големите от по-малките заплахи. Именно това е един от акцентите в изследванията на Лърнър и нейните колеги. Те проучват как емоциите, които изпитват хората, влияят на начина, по който реагират в рискови ситуации. „Надяваме се, че нашите заключения ще помогнат за създаването на стратегии за понижаване на негативните усещания и повишаване на положителни емоции като благодарността и състраданието“, отбелязва тя.

Признаци, че сте под стрес във времена на пандемия

 

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 4 минути

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 17 минути

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 1 час

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 1 час

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 2 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 2 часа

Районът е отцепен и се води разследване

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 2 часа

Това обяви високопоставен южнокорейски представител

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Любопитно Преди 2 часа

Най-касовата актриса на всички времена празнува юбилея си заедно със своя брат близнак

<p>Русия принуждавала украинци да даряват кръв</p>

Русия принуждавала украинци на даряват кръв за руски войници

Свят Преди 2 часа

Това се случвало в окупираните от руската армия територии

,

Защо астронавтите остаряват по-бързо в Космоса

Любопитно Преди 2 часа

При липса на гравитация телесните течности, като кръв и лимфа, се изместват към главата

<p>Орбан покани Нетаняху, обеща да не го арестува</p>

Орбан към Нетаняху: Заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена

Свят Преди 2 часа

Измежду страните от ЕС Унгария и Чехия решително подкрепят Израел

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

България Преди 2 часа

Той отговори на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство

Тувалу

Правителството на Тувалу прави дигитално копие на страната

Свят Преди 2 часа

Изправени пред такава екзистенциална заплаха, какво бихте направили?