Н икой не знае колко вида вируси има на Земята. Едва няколко хиляди са проучени подробно. А предположенията за броя на различните видове вируси варират от десетки милиони до трилиони. Те са буквално навсякъде. Само в милилитър вода може да има до 10 милиона вируса от няколко различни вида.
Учените не знаят дори колко и какви са вирусите, засягащи бозайниците на планетата. Още по-оскъдна е информацията за морските басейни.
Чрез инфектиране и предизвикване на смъртта на гостоприемника, вирусите имат способността да регулират не само динамиката на популацията на даден животински вид, но и да влияят на биохимичната циркулация на въглерода, посочва океанският еколог Дженифър Уелш от Кралския нидерландски институт за морски изследвания в проучване, публикувано в „Нейчър”.
Когато се събудим в свят без коронавирус
На този фон има няколко успокояващи факта. Няма вирус, които да заразява всички живи същества. Всъщност повечето могат съществуват само в определен гостоприемник. Прескачането на вирус от един вид животно към друг или към хора е изключително трудно и се случва много рядко.
Има обаче и живи същества, които буквално улавят и неутрализират вирусите в околната среда. В основата си това явление остава до голяма степен загадка.
„Вирусите са най-разпространените биологични форми в морската среда, но въпреки потенциалните екологични последици, малко се знае за премахването на вируси от околните организми, които не са гостоприемници”, обясняват Уелш.
Чака ни нова пандемия, ако Китай не забрани това
Нейният екип е проучил в лабораторни условия как някои от тези морски организми отстраняват вирусите от водата, било хранейки се с тях или пасивно - чрез химическа или физическа филтрация.
От тестваните животни, най-ефективни се оказали морските гъби, раците, мидите и стридите.
„В нашите експерименти гъбите намалиха присъствието на вируси с до 94 процента в рамките на три часа”, посочва Уелш, като добавя, че след 24 часа процентът на филтрация достигал 98.
В сянката на COVID-19 – дебне ли ни нова заплаха?
„Друг експеримент показа, че поглъщането на вирусите става наистина много бързо и ефективно. Дори да вкарваме нови вируси във водата на всеки 20 минути, гъбите остават изключително ефективни в премахването им”.
Раците са успявали да филтрират до 90% от вирусите във водата, мидите до 43%, а стридите до 12% за 24 часа.
Разбира се тези впечатляващи резултати едва ли се запазват в дивата природа, където влияние оказват множество допълнителни фактори, като биоразнообразието, промените в температурата и химическия състав на водата.
Независимо от това, изследователите смятат, че тази естествена способност на живи същества, които не са гостоприемници, да намаляват изобилието от вируси в морска среда е нещо, което бихме могли да използваме един ден - особено в отглеждането на аквакултури, където организми като гъби могат да се прилагат за защита от вирусни патогени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!