Е дин месец в денонощни грижи за пациенти с коронавирус в най-тежкото отделение на хасковската болница. Там интензивните лекари д-р Димитров и д-р Вълев живеели и лекували. За да не заразят техни колеги, работили напълно сами, без помощ от медицински сестри и санитари, разказват в "Здравей, България" по NOVA.
"Това е изживяване, което бих сравнила със световна война"
"Ние се редувахме, единият спеше, другият беше вътре. Много от периодите се налагаше и двамата да работим. Имайки предвид нашите умения, придобит опит и това, че сме сравните млади без придружаващи заболявания - ние бяхме най-подходящи от колектива", разказва д-р Вълев.
Нови 34 случая на коронавирус в България
Първият пациент с коронавирус постъпил в интензивното отделение на болницата в началото на април.
"За съжаление при него нещата нямаха благоприятен изход и той почина след 4 денонощия лечение при нас. Пациентът беше на 58 години, с диабет, хипертония и затлъстяване", разказа д-р Димитров.
Ще затворят ли Сърница след новите случаи на COVID-19?
Следва втора битка. За живота на българка, завърнала се от Холандия. 36-годишната жена е приета в отделението в критично състояние. Същият ден е била интубирана.
14-дневна карантина за пристигащи от Македония
"Доколкото разбрахме, работи във фабрика за рози. Поне една седмица в Холандия тя е имала доста сериозни здравословни проблеми, които са я накарали да организира връщането си в България. Била е с кашлица и температура, с отпадналост", каза Димитров.
"Дойде ли втора вълна, няма да оцелеем"
И тази пациентка имала придружаващи заболявания - диабет, затлъстяване и съмнение за хипертония.
В продължение на месец двамата лекари полагали денонощни грижи за болната жена.
Нов смъртен случай на лекар у нас
"Ние живеехме в отделението. Работата беше изключително много. Защото освен лекарските си задължения, ние изпълнявахме задълженията на сестри, на санитари, впоследствие на рехабилитатори", пояси д-р Димитров.
Лекарят, който откри, че миенето на ръце спасява животи
"Въпросът беше колко ресурс може да се отдели за тази пациентка, за да може болницата да продължи да функционира нормално”, добави д-р Вълев.
Виждали близките си от терасата на интензивното отделение - "Визуален контакт, от разстояние... Имам две момичета, често идваха, така че не чувствах някаква сериозна изолация", споделя д-р Димитров.
След месец изолация докторите предали пациентката с коронавирус на техни колеги. Жената все още е в тежко състояние.
БЦЖ ваксината ли спаси България
"До момента все още е интубирана. Така че през целия този период тя е на механична вентилация и е с 2 негативни PCR теста. Единият на 29 май, а другият на 1 юни", каза д-р Димитров.
Днес лекарите са под карантина, докато чакат поредния отрицателен резултат за коронавирус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!